Aktuálně

"Posázavská stezka", zdroj KČT

Skupina nadšenců z Klubu českých turistů se před 105 lety rozhodla přetvořit neprůchodné svahy nad Sázavou a vyznačila tu první kilometry turistické stezky. Dnes je tato trasa zvaná „Posázavská stezka“ symbolem pěší turistiky, legendou trampingu a technickým unikátem. Klub českých turistů (KČT) proto připravil na sobotu 21. června 2025 celodenní oslavy, které vzdají hold nejen prvním průkopníkům, ale i současným turistům.

Na zámku Nelahouzeves vsadili na umělou inteligenci, zdroj House of Lobkowicz

Zámek Nelahozeves přináší návštěvníkům zcela nový způsob prohlídky. Díky zbrusu novému audioprůvodci je provádí sami členové roudnické větve rodu Lobkowiczů, kteří zámek po staletí vlastní. Zážitek je osobní a autentický. Poslechnete si v něm některé dosud nesdílené příběhy z moderní historie rodu. Audioprůvodce je již nyní dostupný v češtině a angličtině. 

 

FlixBus připravený k odjezdu, foto A. Karoch

Společnost Flix, globální poskytovatel mobility, připravila vstupní cenovou akci při příležitosti zahájení letošní turistické sezony. Cestující, kteří si v období od 25. dubna do 26. května 2025 rezervují jízdenku alespoň 10 dní předem, mohou využít speciální slevy: všechny vnitrostátní spoje již od 99 korun a mezinárodní cesty od 259 korun. Na vybraných trasách si jako bonus lze vzít s sebou kolo a získat tak v cílové destinaci možnost být nezávisle aktivní. Již během samotného května nabízí FlixBus spojení do více než 420 cílových stanic ve 24 zemích. 

Sklářská výroba u firmy Novosad a syn, foto kaa

Moderní prosklenou železobetonovou kolonádu ve funkcionalistickém slohu postavili nad karlovarským Vřídlem v roce 1975 podle projektu Ing. arch. Jaroslava Otruby. Dodnes sice mezi umělci i patrioty probíhají spory, zda do Karlových Varů patří či nikoliv, ale v každém případě je to dnes ideální prostor nejen pro samotné vřídlo, které tryská do výšky dvanácti metrů, ale i pro unikátní výstavy. Samu kupoli Vřídelní kolonády nad vývěrem Vřídla v Karlových Varech z dílny sochaře Jana Fišera tvoří skleněné hranoly, které představují symbol tepajícího srdce lázeňského města. Proto není vhodnějšího místa pro prezentaci práce uměleckých sklářů a keramiků z místní porcelánky než právě tady, kde představí v rámci doprovodného programu 59. ročníku filmového festivalu svoje díla umělci ze sklárny Koulier, společně s kolegy ze Sklárny Harrachov, mimochodem nejstarší sklárny v Čechách, a největším českým výrobcem porcelánu značky Thun v Karlových Varech.