Čertovka je také Vltava

Na Mezinárodní den řek v neděli 22. září ožije Vltava a její nejbližší okolí v Praze 1. ročníkem multižánrového festivalu pro širokou veřejnost s názvem „Poznej Vltavu“. V oblasti od Podolské vodárny až po Starou čistírnu odpadních vod v Bubenči můžete navštívit povětšinou zdarma prohlídky, umělecké intervence, workshopy i speciální program pro děti.

Letní kino v trojské botanické zahradě

Pracovníci Botanické zahrady hl. m. Prahy připravují na srpen pro své návštěvníky nevšední zážiteky. Každý pátek a sobotu po celý měsíc si mohou filmoví fanoušci užít zajímavé promítání v letním kině v kulisách rozkvetlé zahrady. Na programu budou například filmy jako Sladký život, Ostrov, Hrabě Monte Christo, Top Gun Maverick nebo Pomáda. Až do konce srpna si návštěvníci také mohou prohlédnout panelovou výstavu k 20. výročí otevření skleníku Fata Morgana a oslavit svátek patronky zdejší vinice sv. Kláry.

"Budějčák"

Pivní speciál Budějčák již podruhé pomáhá propagovat cestovní ruch na Budějovicku i místní pivovary s tradicí. Limitovanou várku piva uvařili ve Výzkumném a výukovém minipivovaru FZT na Jihočeské univerzitě. S místními sládky ji vyrobili zástupci turistické oblasti Budějovicko jako součást letní kampaně. Autorem etikety je českobudějovický rodák DOBS. 

Svatý Kopeček

Mikulov je jedním z našich nejznámějších míst, která spojujeme s vínem. Kdysi ospalé a desetiletí zanedbávané město u hranic se vyšvihlo mezi nejatraktivnější vinařské turistické cíle.  Turisté oceňují prvotřídní gastronomii, neuvěřitelnou nabídku skvělých vín, charakteristických právě pro tento region, a také citlivě opravené historické centrum se zámkem a impozantní Pálavou doslova za rohem.

 

Led asi nejvíce ocenili lední medvědi

Kdysi se říkalo, že je vedro, až taje asfalt. Snad z toho důvodu se již loni v ZOO Praha dohodli se svým sponzorem, firmou Bidfood, a potěšili některé své svěřence hromadami ledu. Protože se to osvědčilo, letos tuto nově zaváděnou praxi opakovali.  Zatímco někteří zvířecí obyvatelé pražské zoo led s potěšením uvítali, další, především kopytníci, se na led dívali podezíravě a přistupovali k němu značně konzervativně. Jak se dalo předpokládat, led nejvíce ocenili lední medvědi…..

Více než sto let vydržely na Normální cestě k vrcholu Lomnického štítu řetězy a kramle. Usnadňovaly turistům výstup a sestup na nejpopulárnější vrchol ve Vysokých Tatrách. Tento týden je nechala odstranit Správa Tatranského národního parku.   

"V rámci stavebných a technických prác boli odstránené pôvodné reťaze v úseku medzi Mojžišovým prameňom a vrcholom štítu," uvádí oficiální zpráva Tatranského národního parku. "Reťaze nepredstavovali bezpečný istiaci prvok v tomto type terénu. Navádzali na výstup najmä osoby, ktoré neboli spôsobilé na pohyb v horolezeckom teréne, nevedeli sa v ňom orientovať a spoľahli sa výlučne na pomoc reťazí. Po úprave je úsek zabezpečený lezeckými istiacimi prvkami." Ochránci přírody varují turisty: "Toto pravidlo vylučuje z horolezeckého terénu osoby, ktoré nevedia používať istiacu techniku a pomôcky a svojím konaním ohrozujú seba a ostatných." 

Jakub Turek

Po dlouhé nemoci zemřel 2. července t. r. Ing. Rostislav Vondruška, na slovo vzatý odborník v oblasti cestovního ruchu, kterému po dlouhá léta prospíval v celé řadě funkcí, včetně té v oboru nejvyšší, na postu Ministra pro místní rozvoj. Ilustrativní za všechny je následující vzpomínka: když se funkce ministra ujal, vyjádřili se představitelé Asociace cestovních kanceláří ČR v tomto duchu: „…konečně máme ministra, který k cestovnímu ruchu má opravdový vztah“…

To se brzy poté projevilo řadou úspěšných manažerských kroků. Ostatně podobně tomu bylo i ve funkci ředitele České centrály cestovního ruchu, kdy za více než deset let mohl vykázat (a statisticky doložit) výrazný rozvoj jak domácího, tak zahraničního turismu ale i zavedení řady pozitivních novinek.

Mimořádně přátelská a plodná spolupráce probíhala pod Vondruškovým vedením i mezi ČCCR a Českou asociací novinářů a publicistů cestovního ruchu – Czech Travel Press, V přízemí budovy na Vinohradské ulici, kterou jsme se souhlasem ředitele sdíleli, vzniklo pracoviště pro setkávání se všemi druhy partnerů, pro tiskové konference a brífinky, i vlastní akce novinářů (včetně mezinárodních – m. j. v budově po léta sídlila Mezinárodní federace novinářů a spisovatelů cestovního ruchu /FIJET), jaké už později nemá obdoby. Není mnoho těch, kteří za sebou v oblasti cestovního ruchu zanechali tak výraznou pozitivní stopu, jako právě Rostislav Vondruška. Některé výrazné počiny z jeho období na centrále fungují s neklesající intenzitou dodnes, jako např. marketing pod značkou „Kudy z nudy“.

Na spolupráci s ním poneseme v sobě trvalou vzpomínku – čest jeho odkazu!

 

Za výbor Czech Travel Press Dr. Miroslav Navara

 

Budějovická "Buďkarta"

Turistická oblast Budějovicko přichází začátkem letní sezony s projektem karty hosta pro ubytované. Smyslem „BuďKarty“ je motivovat hosty k prodloužení pobytu a návštěvě míst, která by původně nezvažovali. Kartu získají k ubytování na dvě a více nocí. Na oplátku jim přinese řadu výhod a slev na vstupy. Do projektu se zapojují také místní ubytovatelé a provozovatelé atraktivit.