Putováním z Kopčan do Mikulčic po stopách Velké Moravy s průvodci otevřeli 28. dubna poutníci turistickou sezónu na Cyrilometodějské stezce. Zúčastnilo se jí kolem 40 turistů z Česka a Slovenska. Prohlédli si mimo jiné unikátní kostel sv. Markéty Antiochijské v Kopčanech, Slovanské hradiště v Mikulčicích i barokní památky jako císařský a královský Hřebčín a Kačenárnu v Kopčanech.
Trasa vedoucí rovinatou lužní krajinou v blízkosti řeky Moravy spojuje hned několik unikátních památek. Začíná u zrekonstruovaného Hřebčína z 18. století, kde je k vidění například bývalá kaple nebo reprezentační místnosti. Pokračuje ke kostelu sv. Markéty Antiochijské, která je jedinou dochovanou stavbou ve střední Evropě a pamatuje časy Velké Moravy. V její blízkosti se nachází zrekonstruovaná Kačenárna, dřívější zemědělská usedlost s muzeem a informačním centrem. Na českou stranu se dostaneme přes říční státní hranici novodobou Lávkou Velké Moravy, kterou zprovoznili v r. 2019. Putování přes Přírodní park Mikulčický luh poutníci zakončili prohlídkou Slovanského hradiště v Mikulčicích, které je předmětem systematických archeologických výzkumů od 50. let 20. stol.
„Jen v Česku čítají dálkové cyrilometodějské trasy asi 930 km a sbíhají se na Velehradě. Na Slovensku je to dalších 570 km. Letošní turistickou a poutní sezonu jsme zahájili v česko-slovenském příhraničí na cyrilometodějské trase vedoucí z Kopčan do Mikulčic. Některé památky na trase připomínají slavné období Velké Moravy. Upozorňujeme tak na naše společné kulturní kořeny a dědictví,“ upřesnil předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Lubomír Traub. „Naším záměrem je šíření povědomí o Cyrilometodějské stezce, proto letos organizujeme putování pro veřejnost s průvodci na několika trasách. Věříme, že se jimi budou další turisté inspirovat a začnou se vydávat za poznáním i relaxací. Trasy vedou převážně malebnou krajinou kolem pozoruhodných památek naší kulturní historie. Sdílet své zážitky mohou v naší veřejné facebookové skupině Cyrilometodějská stezka,“ doplnila Zuzana Vojtová, ředitelka pořádajícího sdružení.
Akce se konala ve spolupráci s partnery, jako bylo Záhorské múzeum Skalica, expozícia Múzeum Kopčany, obec Kopčany, Trnavský samosprávny kraj, Slovanské hradiště v Mikulčicích, Jihomoravský kraj, Region Slovácko a Zlínský kraj. Mapa trasy: https://mapy.cz/s/jejuvovepa
Martina Janochová