Text: Eva Mráčková Foto: Edita Volková Video: Marta Svobodová
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy se kromě zlata věnuje i zlaté éře trampingu. Zpřístupňuje ji moderním způsobem novým generacím, uchovává relikvie – a zároveň otvírá své nádvoří autentické přítomnosti trampingu, který v Čechách stále žije. 29. června se uskuteční již 19. Muzejní potlach.
Muzejní potlach – tradice vzešlá z openingu
Jílové u Prahy není jen branou do zlatonosného revíru, ale také k Posázaví - kolébce i Mekce trampingu. Regionální muzeum proto jednu část svých sbírek i aktivit již léta věnuje právě tomuto ryze českému fenoménu, který nemá ve světě obdoby. Pro inauguraci nové instalace sbírek v roce 2006 pod názvem „Tramping stále žije“ si pozvali jako hosty trampské kapely k vystoupení na nádvoří muzea. Happening prokázal, že název expozice plnou měrou platí. Zrodil se natolik úspěšný projekt, že se opakuje letos již po devatenácté. Nejen s kapelami, ale i s kultovním opékáním buřtů a skvělou atmosférou, kterou si užívají i rodiny s dětmi. Na novou generaci trampů je tedy zaděláno.
Pozor – nenechte si letošní potlach ujít – napřesrok byste to nejspíš nedohnali. Nádvoří muzea se má totiž rekonstruovat. Stavba bude dost rozsáhlá na to, aby technické zázemí zaneřádilo i přilehlou část městského parku. Takže na potlach splňující předpisy pro takové akce nebude místo, přinejmenším ne v Jílovém. Jestli někde v okolí, to uvidíme a včas oznámíme. Ale spoléhat se na to opravdu nedá. Informace o letošním potlachu najdete na www.muzeumjilove.cz.
Svědkové trampských osad
Jedním z nejcennějších pramenů k poznání historie i současnosti trampingu jsou osadní kroniky. Muzeum má ve sbírkách pouze čtyři exempláře. Ne, že by se kroniky neuchovaly. Naopak, střeží se jako oko v hlavě a předávají se v rodinách z generace na generaci jako rodinné stříbro. Jak je zpřístupnit a také uchovat, aby neskončily s jejich majiteli? A tak přišel nápad kroniky si zapůjčit. Nejen ke studiu, ale pro zpřístupnění a uchování pro všechny zájemce. V digitální podobě. Jako odměnu dostane majitel kroniky krom dobrého pocitu nejen zpět svoji relikvii, ale i její digitální kopii.
Proces digitalizace zahájilo muzeum ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Kladně. Trampské tamtamy zafungovaly a začaly se dít věci. V současné době se muzeu sešlo již více než dvacet kronik určených k digitalizaci. Na prvním místě je vůbec nejstarší kronika Deník Družiny Vyder z roku 1916, tedy ještě před oficiálním vznikem trampského hnutí. Digitalizace je ovšem náročný proces, na čas i peníze, takže kopie budou přibývat postupně. Nevadí, aspoň bude mít muzeum stále, čím své návštěvníky překvapovat.
Pokud jste to nezaregistrovali, vychází již druhým rokem svěží a zajímavý časopis Kočka muzejní – k dostání na pokladně zdarma nebo po přihlášení se do mailu. A tu kočku tam můžete potkat – jednou se přišla podívat a zalíbilo se jí tam natolik, že už nikdy neodešla. A když se podíváte na fotku, paní ředitelka Šárka Juřinová mi jistě promine, je jasné, že svůj k svému.
Po letošních školních prázdninách muzeum návštěvníky překvapí i zbrusu novou instalací Zlaté expozice.