Zámek Zbiroh z výšky, archiv SCK

Město Zbiroh najdeme 62 km od Prahy na rozhraní brdských lesů a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Dominantou města je zámek na kopci nad městem. Je tu Muzeum Josefa Václava Sládka a Městské muzeum s expozicí výroby kuřáckých potřeb. Mimochodem, v zámeckém Muchově sále Alfons Mucha namaloval svoji slavnou Slovanskou epopej”.  

K. Spanihelová, šperk, inspirovaný PC programem

V Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravili výstavu současného autorského šperku Computer&Jewellery, která je součástí Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2023. Vybraní autoři reagují svými díly na témata ovlivnění naší společnosti výpočetní technikou. V pozitivním i negativním smyslu.

Maďarské vánoční trhy jsou především přehlídkou gastronomie

Zažijte okouzlující vánoční trhy a hřejivé svátky po celém Maďarsku. Od slavné budapešťské Adventní baziliky, která již třikrát získala titul "Nejlepší vánoční trh v Evropě", až po Debrecín objevujte vánoční poklady, užijte si termální lázně. Nenechte si ujít sváteční kouzlo Maďarska!

 

Děti prokázaly, jak umí bruslit

Nabité čtvrteční odpoledne plné zábavy si na budějovickém náměstí užily i děti z dětských domovů. V rámci Českobudějovického adventu tu zorganizovali setkání jihočeských dětských domovů. Kromě živého vystoupení na pódiu a řady dalších aktivit měli děti na programu také hokejovou škola s hráči HC Motor. 

V Národním technickíém muzeu najdete výstavu „Santini a svět jeho architektury (1723–2023)“

Národní technické muzeum otevírá výstavu „Santini a svět jeho architektury (1723–2023)“, kterou organizátoři věnovali výjimečnému baroknímu architektovi, tvůrci ve stylu tzv. barokní gotiky, jehož třísté výročí úmrtí jsme si 7. prosince 2023 připomenuli. Jeho vrcholným dílem je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který je významnou památkou světového kulturního dědictví UNESCO. Národní technické muzeum touto výstavou připomíná světový význam předního českého barokního architekta, který byl po dlouhou dobu opomenut a znovu objeven. Výstavu připravili ve spolupráci kurátorů z NTM (Martin Ebel, Lukáš Hejný, Martin Šámal a Karel Ksandr) autoři z Univerzity Karlovy (Jakub Bachtík, Richard Biegel, Petr Macek) a z Masarykovy univerzity v Brně (Jiří Kroupa).

Ryzlink vlašský z Dolních Dunajovic, foto archiv Nároho vinařského centra

Absolutním šampionem Salonu vín, národní soutěže vín ČR 2024, a tedy nejlepším vínem pro následující rok, se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, ročník 2022 z Vinařství Tichý, Dolní Dunajovice. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Tradiční kampaň „Adoptuj mě!“ hledá další mecenáše pro svoje méně populární zvířecí obyvatele. Patří mezi ně savci, ptáci, plazi a ryby, kteří se netěší dostatečné pozornosti veřejnosti. Stát se jejich mecenášem je nejenom dobrým skutkem pro budoucnost, ale i krásným vánočním dárkem.