Pozvánka z Nepálu ... Road show Nepálské turistické centrály vedla i do Prahy

Skupina představitelů Turistické centrály spolkové republiky Nepál nabízela návštěvnické kapacity své země v nedávných dnech nejprve na největší veletržní akci svého druhu na světě - Mezinárodní turistické burze (ITB) v Berlíně. Cesta zpět domů pak se proměnila v road show, směřující do pěti dalších evropských zemí, mimo jiné také do České republiky. V pražském hotelu International se uskutečnil odpolední program, který sestával z tiskové konference pro novináře, workshopu pro touroperátory a na závěr společenského setkání pro všechny zainteresované, spojeného s večeří.

Nepál pro české turisty představuje cíl ze skupiny exotických destinací, kde obvykle zájem o návštěvu více či méně souvisí s horolezectvím. Jak uvedli nepálští hosté, země však může nabídnout mnohem více – takříkajíc kompletní škálu turistických atraktivit. Především - zemi se podařilo relativně brzy vzpamatovat z himálajského zemětřesení, které v roce 2015 poničilo řadu památek v Káthmándú, některé ze seznamu Světového dědictví UNESCO. Díky intenzívní obnově – téměř 80 % památkových objektů je opět zpřístupněno - se počty příjezdů zahraničních turistů vrátily na úroveň roku 2014. Současně renomovaná mezinárodní turistická média ocenila Nepál jako nejbezpečnější oblast jižní Asie.

Nejvíce hostů přijíždí do Nepálu ze sousedících Indie a Číny. Rostoucí podíl individuálních cestovatelů v loňském roce stoupl ke 40 procentům. Pro individuální návštěvníky, např. tzv. baťůžkáře a trekaře se destinace stala výrazně cenově dostupnější. Z České republiky loni cestovalo do Nepálu bezmála 7000 turistů, v letošním roce se očekává podobný počet.