Výroční ceny České asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu za tvorbu 2013Česká asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu Czech Travel Press udělovala v Brně v rámci doprovodného programu veletrhu Regiontour 2014 ceny novinářům a publicistům za jejich tvorbu v oblasti cestovního ruchu uveřejněnou v roce 2013.

 

Novinářská soutěž  Česká asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu Czech Travel Press  2013


Kategorie A – Živá historie


Kuk1. PhDr. Lubor Falteisek – Do míst, která patřila Československu
Poutavé přiblížení území Zakarpatska, které nabízí celou řadu turisticky zajímavých cílů, jež jsou odrazem naší pohnuté historie dávných časů a pověstného loupežníka Nikoly Šuhaje, ale i reálným zrcadlem současného života místních obyvatel zakarpatského venkova

Na snímku Miroslav Navara, Jan Mlčák z CzechTourism a držitel několika ocenění Lubor Faltejsek

2. PhDr. Petr Kuneš – Vojvodina není samá rovina
Cenné praktické informace k poznání turistické destinace, která doposud stojí stranou cíleného zájmu českých turistů, avšak skýtá celou řadu zážitků nejen v oblasti přírodního a kulturního dědictví, ale nabízí i příjemné pobyty spojené s balneologickým zázemím, s originální místní pikantní gastronomií, pohodou a klidem pro milovníky příjemných zážitků a šetrné turistiky.

3. Mgr. Bořek Homola
Poutavá tajenka o historii vinaře Carla Postla z malé jihomoravské vinařské vesničky Popice, který proslavil velmi ceněný sekt z révy znojemské oblasti již před 150 lety. Doposud je život tohoto vinaře zahalen celou řadou tajemství a životních osudů. Odkaz pro milovníky dobrého a kvalitního sektu z modrých hroznů však osvěží i současné vyznavače tohoto kvalitního sektu z jižní Moravy.Kategorie B – Voda, využití vodních ploch a zdrojů pro cestovní ruch


1. Mgr. Věnceslava Dezortová – Do Lázní Bělohrad nejen za léčbou nemocí
Vstřícná a aktuální pozvánka do podkrkonošského městečka, které nabízí nejen tradiční lázeňskou a rehabilitační péči se stotřicetiletou tradicí, ale také celou řadu doprovodných programů a výletů do okolí pro aktivní trávení volného času a návštěvu zajímavých turistických cílů pro návštěvníky Lázní Bělohrad i zájemce o vhodnou rekondici v rámci celoročního provozu.

Na snímku je předseda poroty Rostislav Hošek a dvakrát oceněná publicistka Věnceslava Dezortová převzala od ředitelky hotelu Zlatá hvězda v Litomyšli Mileny Šnajdrové dárek v pobobě pobytu v tomto hotelu


2. Dr. Vladimír Chilčenko – Na zakarpatskou Ukrajinu za wellnessem
Aktuální a poutavá prezentace současné nabídky minerálních a termálních pramenů v zakarpatské oblasti. Článek je i alternativní pozvánkou k návštěvě zajímavých lokalit nejen přírodního a kulturního dědictví této doposud nedoceněné turistické destinace.

3. Mgr. Martina Oplatková – Reykjavík, město mezi Evropou a Amerikou
Pozvánka na ostrov Island je pro čtenáře týdeníku Naše rodina psána velmi přitažlivě s tipy na návštěvu opravdových skvostů ostrova s kouřovou zátokou, ale je i netradiční vstupenkou k poznání míst a lokalit, které jsou jedinečné, originální a dokumentují celou řadu historických míst Vikingů, ale i památek UNESCO.


Kategorie C – Technické památky a zlepšení jejich dostupnosti pro občany se zdravotním hadicapem

1. Mgr. Bořek Homola – Prokop Diviš a jeho vynález bleskosvodu
Vzpomínka na Prokopa Diviše a jeho životní cestu, která byla poznamenána celou řadou jeho vědeckých disciplín a objevů. Článek však přináší i nové poznatky a informace, které dokreslují jeho moudrost, zájem o vědu a odkrývá i další tajemství, která jdou nad rámec jeho objevného vynálezu hromosvodu.


Na snímku Miroslav Navara, Jan Mlčák z CzechTourism a držitel několika ocenění Bořek Homola

 

2. Mgr. Věnceslava Dezortová, Jovan Dezort – Rok lidové architektury si připomínáme letos
Pozvánka do obcí, kde obdivujeme „selské baroko“, je dokreslena celou řadou praktických informací a doposud ještě neobjevených perel nejoriginálnějších tvůrců lidové architektury 19. století na území Jižních Čech. Vizitka k Roku lidové architektury je psána s láskou k umění, které obdivujeme dodnes a je i významným přínosem pro rozvoj dědictví venkovského prostředí a cestovního ruchu na místní a regionální úrovni.

3. Mgr. Roland Horčic – Na mlýně v Hoslovicích se zastavil čas
Historie, tradice a život u středověkého vodního mlýna na Strakonicku je dokumentována celou řadou aktivit pro návštěvníky, kteří tento technický skvost ze 14. století v Hoslovicích navštíví. Článek přináší i další pro turisty lákavé nabídky ke zhlédnutí v tomto regionu s nabídkou celé řady doprovodných programů pro širokou návštěvnickou veřejnost.

Zvláštní ceny poroty

Ing. Aleš Rudl – Běchovický uličník

PhDr. Lubor Falteisek – Od Baltského moře zpátky do Čech

Ing. Petr Skála -   Ministrem financí? Jasná zpráva! Kalousek, i když je to Lojza

Ocenění účasti v novinářské soutěži byli ještě Mgr. Táňa Pikartová, dále PhDr. Miroslav Navara a Jiří Cysař - Cysnews

Porota Novinářské soutěže CTP 2013 pracovala ve složení Ing. Rostislav Hošek, předseda, Mgr. Marie Kysilková a Ing. Petr Tiefenbock. Do soutěže bylo přihlášeno téměř padesát reportáží.

( foto: Petr Skála * editoval: Petr Skála)

 

Napsalo se jinde ...

Ocenění i pro Prvnízprávy.cz za reportáž Petra Skály z Bořetic Prvnízpravy.cz 21. ledna 2014

Česká asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu udělila ceny za rok 2013 Novinky.cz 22. ledna 2013