Dezortovy fotografie Prahy před padesáti lety

" Třetí den v roce 2013 byla v Praze otevřena výstava fotografa Jovana Dezorta připomínající život metropole před padesáti lety.  Čtyři desítky převážně černobílých fotografií jsou malým připomenutím rozsáhlé výstavy profesionálního fotografa Jovana Dezorta, která se konala v létě 2012 na Staroměstské radnici v Praze. Můžete si prohlédnout, jak tenkrát vypadaly přípravy na Vánoce - od nákupu kaprů a smrčků až po poněkud chudičký vánoční strom na Staroměstském náměstí. Když mrzlo, bruslilo se dokonce na Vltavě. Sníh v Praze nebyl jen na obtíž, dalo se sáňkovat třeba v Kinského sadech. Břevnov byl tenkrát periférií s podivnými domky. Doprava ve sněhu občas vázla, ale dopravní prostředky měly úžasný ráz své doby," řekla k výstavě spoluorganizátorka výstavy a manželka fotografa Věnceslava Dezortová.

 

 

"  Na výstavě je i několik fotografií významných nebo začínajících umělců v šedesátých  letech, třeba Jan Werich s Miroslavem Horníčkem v Divadle ABC, proslulý mim Ladislav Fialka, fotograf Josef Sudek zvládající vše jednou rukou, dirigent Václav Hybš s tehdy začínající zpěvačkou Petrou Černockou v karlínském Studiu A, skladatel Karel Svoboda chlubící se novinovým článkem o sobě, Zlatá slavice Marta Kubišová ve chvílích volna nebo začínající skupina Olympic," ukázal  na některé ze svých  fotografií jejich autor Jovan Dezort.

Zbývá jen dodat, že výstava se koná v nové Galerii Evy Jandejskové v Praze 5 na  Smíchově v  Lidické ulici 22, do které můžete vstoupit přímo u zastávky tramvají Zborovská.
 
Na vernisáži 3. ledna 2013  zahrál  soubor staré hudby Alla Breve a na Prahu před padesáti lety při ní zavzpomínali herec Jiří Klem, knihkupec Vratislav  Ebr a spisovatel a pedagog Jaroslav Holoubek.
 
Výstava, na kterou je vstup volný, je otevřena od 4. do 30. ledna 2013  ve všední dny od 12 do 19 hodin.

Napsali jinde ...

 

Prvnizpravy.cz (4.1.2013)   http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/kultura/dezortovy-fotografie-prahy-pred-padesati-lety/