Kartografové vyhlásili v Praze Mapu roku 2011

Kartografická společnost ČR vyhlásila vítězná kartografická díla vydaná v roce 2011 v soutěži mapa roku. 17.květen 2012 - 20:00
Odborná komise Kartografické společnosti České republiky jmenovaná pro soutěž mapa roku  třetí čtvrtek v květnu na veletrhu Svět knihy 2012 zveřejnila výsledky za rok 2011.

Stalo se tak ve čtvrtek 17. května 2012 v rámci programu veletrhu Svět knihy, kde na Výstavišti Praha převzali diplomy z prestižní kartografické soutěže mapa roku pětice nových držitelů.

Není bez zajímavosti, že o titul mapa roku 2011 bojovalo celkem 101 produktů, z 26 kartografických dílen případně jen od jednotlivých autorů z celé České republiky.

Nu a jak dopadla soutěž  mapa ROKU 2011 ?
   
V kategorii Atlasy, soubory a edice map získala ocenění   Základní mapa České republiky  1 : 200 000, jejímž vydavatelem je  Český úřad zeměměřický a katastrální. V nominaci ještě byly edice Dálková cyklotrasa z vydavatelství SHOCart, dále soubor cyklomap Praha a okolí 1 : 50 000  od vydavatelství TRASA a Socioekonomický atlas Ostravy z dílny tvůrců Centra pro vědu a výzkum, ACCENDO.

V kategorii samostatných kartografických děl si prvenství získala mapa Vojenské památky ČR 1 : 500 000 z vydavatelství Kartografie Praha. V nominaci ještě byly ještě Cyklovýlety na Jižní Moravě, kde  vydavatelství SHOCart mapy zařadilo  do týdenního  kalendáře s tipy na cyklovýlety , dále  turistická mapa Ústeckého kraje od Freytag&Berndt, turistická mapa  Krkonoše 1 : 25 000 z vydavatelství KARTUM a Rybářská mapa Jižní Čechy 1 : 190 000 z dílny SHOCart Zádveřice.
 
V kategorie Kartografická díla pro školy zvítezil  Školní atlas světa od Kartografie Praha. V nominaci ještě byly  nástěnné mapy  Starověké Řecko a Starověký Řím od Kartografie PRAHA a  Školní atlas dnešního světa ze společnosti  TERRA-KLUB.

V kategorii Digitální kartografické produkty a aplikace na internetu prvenství získal Školní atlas dnešního světa ze společnosti TERRA-KLUB. Mezi nominovanými byly ještě  mapa pro mladé cestovatele USE-IT Prague 2011 od společnosti Jůzit a mapa outdoorových sportovních aktivit v Praze a okolí od společnosti GIScom.

V kategorii Kartografické výsledky studentských prací získal cenu Ondřej Sadílek za práci  Časová analýza vývoje parků Filosofické fakulty UP v Olomouci. V nominaci byly ještě práce Petera Karvaše Sestavení znalostní báze expertního systému pro znázorňování relativních hodnot jevu a Petry Morkesové
Percepce znakových sad školních atlasů světa

Hodnotící komise pro soutěž mapa roku 2011 udělila nad rámec cen udělovaných v rámci jednotlivých kategorií ještě jedno zvláštní ocenění a to Cyklovýlety na Jižní Moravě, kde  vydavatelství SHOCart výřezy svých map zařadilo  do týdenního  kalendáře s tipy na cyklovýlety.

V internetové soutěži vyhrála mezi mladými hlasujícími čtenáři oblíbená mapa pro mladé cestovatele USE-IT Prague 2011 od společnosti Jůzit.

Další informace,  historie a pravidla soutěže jsou k dispozici na  webu Kartografické společnosti  mapa roku.cz

 Najdete jinde ...

Prvnizpravy.cz (17.5.2012)   http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/kultura/kartografove-vyhlasili-v-praze-mapu-roku-2011/highlightSearch=mapa/

Novinky.cz  (20.5.2012)