Včely nad Chodovem

Jen tři velkoměsta mají v obchodním centru včelí úly na střeše. Po New Yorku, Londýně je třetím velkoměstem Praha. 

Druhý květnový pátek byly včelí úly slavnostně uvedeny do provozu v Praze na Chodově za účasti předsedy Českého svazu včelařů Václava Švamberka, ředitelky Centra Chodov Marcely Hrdličkové a zpěvačky Heidi Janků.
 
" Med je starý jako lidstvo samo, vždyť se o něm píše i v bibli,"
řekl úvodem předseda českých včelařů Václav Švamberk, jehož svaz sdružuje  98 procent všech českých včelařů. "Je nás téměř 47 000 a Svaz jim poskytuje servis, informace a hlavně metodicky pomáhá těm, kteří se včelařením chtějí začít," dodal první muž mezi českými včelaři Švamberk.

" Hodně lidí bylo přesvědčeno, že v Praze nelze chovat včely a nevěřili nám, že je možné v Praze založit kroužek mladých včelařů. Dokázali jsme oboje. Na střeše Centra Chodov jsou včelí úly, o které se stará kroužek mladých včelařů," vzpomněl Jiří Cafourek z Českého svazu včelařů na začátky nápadu, který se podařilo naplnit.
  
 " Nápad mít tady včelí úly jsme přijali s nadšením. Při realizaci jsme se dozvěděli od včelařů tolik zajímavostí o včelách, že nás to všechny obohatilo o další vědomosti. Úly jsou za sklem a tak dění kolem nich mohou návštěvníci bezpečně sledovat. Je to náš příspěvek k názorné přírodopisné výchově ," dodala ředitelka Centra Chodov Marcela Hrdličková. "Nejsem včelařka, ale mám ráda med. Před lety jsem zpívala na akci, kterou pořádali včelaři v Lysé nad Labem a od té doby se ráda účastním jejich propagačních akcí, které patří do programu Bez medu to nejde," přiznala Heidi Janků.

Na fotografii  Klikni a uvidíš foto ...  Marcela Hrdličková, Václav Švamberk a Heidi Janků, když  přestřihli startovní pásku úlů nad Chodovem   (Foto: Petr Skála)

Napsaly jinde 

 

CTPRESS (7.5.2012)     Pozvánka na tiskovou konferenci 11.5.2012 Bez medu to nejde

Prvnizpravy.cz  (11.5.2012)     Včely nad Chodovem

Pražský deník (12.5.2012)