Brány hradů a zámků opět otevřeny

Po zimním spánku se těší na své návštěvníky hradní a zámecká strašidla, duchové, skřítci a další bájné bytosti, samozřejmě i kasteláni a napulírovaný inventář. Letošní sezóna potrvá od  31. 3. do 31. 10. 2012 Týká se objektů ve správě Národního památkového ústavu. Jeho generální ředitelka Ing. arch. Naďa Goryczková uvedla řadu novinek, doprovodných akcí a soutěží, uchystaných pro návštěvníky.

 

Například ve 4. ročníku projektu Oživlé památky je na duben připraveno Jarní dobývání, na květen Tajemství hradních kaplí, v červnu je téma V zahradách, na prázdninové měsíce se chystá Letní milostné ladění, na září Dědictví antiky a na říjen Ozvěny lesních rohů. Návštěvníky budou přitom čekat různá zážitková překvapení. Změny k lepšímu budou i u věrnostního programu, tzv. návštěvnických pasů.

 

Letošní sezóna je považována za Rok Pernštejnů a s tím bude spojena řada velkých kulturních akcí, např. výstava Pernštejnové a jejich doba v Salmovském paláci na Hradčanech od 3. května. Nezapomíná se ani na významná výročí, třeba jubilejní 10. ročník Putovní výstavy Poznej světové dědictví UNESCO reaguje na 40. výročí mezinárodní Úmluvy o ochraně světového dědictví OSN. Výstava měla své zahájení v březnu na hradě Karlštejn, který je v provozu celý rok. Další štací po celý duben bude zámek Vizovice atd.

 

Jak je vidět, navštívit nějaký hrad nebo zámek neznamená jen uskutečnit pasivní procházku kolem památek. Snahou organizátorů je přinášet nové podněty, spojit ukázku kulturního dědictví i s aktivním zážitkem, třeba se soutěží nebo kulturním vystoupením.

 

A důležitá informace na závěr – vstupné se letos nezvyšuje, zůstává na stejné úrovni jako loni.

 

 

Na snímku: Generální ředitelka NPÚ Ing. arch. Naďa Goryczková obřím klíčem symbolicky otevřela brány hradů a zámků pro letošní sezónu ( Foto Jovan Dezort)