Horolezecká pozvánka na festival alpinismu

Přesně v polovině listopadu 2011 tedy 15 dnů před zahájením  Smíchovského festivalu alpinismu, který se koná od    1. do  4. prosince  2011, se konalo setkání s novináři zprostředkované Asociací novinářů a publicistů cestovního ruchu za účasti tří mužů a jedné ženy, jež mají s festivalem hodně moc společného. Na tiskové konferenci se  představili organizátoři festivalu Ing. Ladislav Jirásko a Ing. Daniel Polman  dvojice z  české horolezecké špičky  - Lucie Hrozová a Radek Jaroš.

Již osmým rokem  zve společnost Alpy.cz a časopis lidé&HORY do Prahy  nejenom širokou veřejnost a milovníky tak krásného a náročného sportu, jakým alpinismus je, ale i současné špičkové světové horolezce. Jednou z takovýchto osobností je i Peter Habeler, který společně s Reinholdem Messnerem dodal dalším generacím lezců odvahu a chuť přenést alpský styl i na nejvyšší hory světa. Habeler, tento významný rakouský horolezec, si v rámci letošního ročníku festivalu převezme v Národním domě na Smíchově, kde se festival tradičně koná, významné ocenění za celoživotní přínos alpinismu – prestižní Pražský křišťálový cepín. Touto trofejí se zatím může pochlubit pouze právě Reinhold Messner, který si ji převzal na festivalu v roce 2009.


Fórum alpinismu 2011

 


Mimo obvyklého festivalového maratónu prezentací a přednášek špičkových lezců z domova i z ciziny bude letos poprvé Smíchovský festival alpinismu rozšířen o kongresový den. Programovou náplní prvního festivalového dne bude téma „Problematika záchrany ve výškách nad 6000 m“. Odbornými partnery a garanty Fóra alpinismu 2011 jsou společnosti Himalaya Rescue Association z Kathmandu a Österreichisches Kuratorium für alpine Sicherheit z Innsbrucku.
Přední odborníci a profesionální záchranáři z celého světa přednesou v Praze přednášky zaměřené na tuto velmi aktuální problematiku současného alpinismu.
Účast na kongresu bude přístupný všem zájemcům i z řad veřejnosti. Kongres se uskuteční ve Velkém sále Národního domu na Smíchově ve čtvrtek 1.12. 2011 od 15 do 19. hod.


Detailní program Fóra alpinismu najdete v přiloženém letáku formátu 4 x A4 a na www.festivalalpinismu.cz.
Vyhlášení výsledků soutěže HOROLEZEC ROKU 2011.
Součástí festivalu je vyhlášení Horolezce roku 2011 - ocenění Horolezec roku 2011 převezme nejlepší český horolezec roku 2011. O nejlepším horolezci ČR pro rok 2011 rozhodlo šest domácích odborných subjektů z oblasti horolezectví. Připomínáme, že v loňském roce 2010 byl odbornou porotou zvolen horolezcem roku 2010 Adam Ondra. Přehled nominovaných lezců najdete na: www.lideahory.cz/starsi-novinky/851-horolezec-roku-2011. Tuto soutěž každoročně vyhlašuje Český horolezecký svaz a společnost ALPY, zastupující Alpenverein v ČR spolu s časopisem lidé&HORY.
Na koho se můžeme těšit?
Požádat o autogram, či pobesedovat budou moci návštěvníci festivalu s řadou světových i domácích lezeckých es. Z těch zahraničních jmenujme alespoň Petera Habelera (A), Edurne Pasaban (španělská lezkyně, která jako druhá na světě vystoupila na všech 14 osmitisícovek), Marka Richeye (USA), Alberta Lecitfreida (A) nebo Helmuta Linzbichlera (A). Až z Nepálu na Smíchov dorazí Santa Subba, prezident Himalaya Rescue Association, dále Dawa Steven Sherpa a Ang Tshering Sherpa. Představí se i celá česká horolezecká špička - Adam Ondra, Lucie Hrozová, Radek Jaroš a další. Exkluzivním zahraničním partnerem festivalu jsou letos nepálské společnosti NTB (Nepal Tourism Board) a Asian Trekking Ltd.


Kompletní seznam účinkujících najdete na: www.festivalalpinismu.cz.