53. Kongres FIJET byl v Rumunsku

Babí léto ve druhé polovině září přivítalo v Bukurešti bezmála dvě stovky delegátů z třiceti zemí čtyř kontinentů na v pořadí již 53. kongresu Světové federace novinářů a publicistů cestovního ruchu – FIJET. V historii FIJETu je to již podruhé, kdy Rumunsko se přihlásilo k odpovědnosti za setkání novinářů z celého světa, aby současně dalo najevo, že mezi turisticky úspěšnými zeměmi chce uplatnit své ambice.

 

 

Kromě rumunské metropole cestovní program kongresu zavedl účastníky ještě do oblasti Bukoviny, konkrétně do měst Gura Humorului a Bacau. Na trase nechyběly prohlídky „malovaných“ klášterů Voronet, Moldovita a Sucevita, zastávka v manufaktuře na výrobu originální černé keramiky Marginea, či prohlídka muzea uměleckých řemesel v Ciocanesti. Poté následovaly Sigisoara, kde účastníky čekala velkolepá středověká show,  Sibiu – evropské hlavní město kultury 2007, Sibiel – středisko folkloru s ukázkami tradiční venkovské svatby a samozřejmě Draculův hrad v Brašově. V podhorském středisku Sinaia, na dohled od známých lyžařských terénů delegáti zastihli oslavy jubilea tohoto mondénního cíle se zámkem Peles a kasinem. Během programu účastníci kongresu zažili taková překvapení, jako např. nečekanou jízdu historickým úzkokolejným parním vlakem, či dobrodružné splavení řeky na vorech.

 

 

Během zasedání kongresu a generálního shromáždění byla projednána jak běžná agenda – výroční zpráva o činnosti, hospodaření, akcích apod., tak plán nejbližších událostí v budoucnu, zejména konání kongresů v roce 2012 v Egyptě a 2013 v Panamě. Exekutiva a Řídící výbor FIJET přijaly společný návrh Czechtourism a Czech Travel Press na uspořádání Řídícího výboru FIJET na jaře 2012 v České republice a udělení výroční ceny významným lokalitám z hlediska mezinárodního cestovního ruchu – Zlatého jablka FIJET - Českému Krumlovu. Účastníci kongresu v Rumunsku se na závěr shodli: díky atraktivním destinacím na trase, bezchybné organizaci, ale i mimořádně příznivému počasí lze letošní kongres považovat za jeden z nejzdařilejších v historii FIJET.