Kutnohorský varhanní festival na konci léta – Nultý ročník odstartoval úspěšně!

 

Ve dnech 16. až 18. září 2011 se uskutečnil nultý ročník Kutnohorského varhanního festivalu na konci léta. Sérii tří koncertů odstartoval v pátek svým vystoupením v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci Michal Hanuš, kutnohorský rezidentní varhaník, který se zároveň velmi intenzivně podílel na přípravě nultého ročníku.

 Festival byl realizován s podporou města Kutná Hora, nultý ročník zahájil starosta města, RNDr. Ivo Šanc CSc.

V sobotu festival pokračoval koncertem Marka Vrábela, vynikajícího slovenského varhaníka, který posluchačům zahrál na největší kutnohorské varhany v kostele sv. Jakuba. V rámci koncertu se podařilo vybrat na renovaci střechy této církevní památky částka 7400 Kč.

V sobotu se mohli zájemci také zúčastnit přednášky na téma „Historie kutnohorského varhanářství“, kterou Průvodcovská služba Kutná Hora s. r. o. připravila v rámci doprovodného programu festivalu ve spolupráci se společností Organa s. r. o.

V neděli festival vyvrcholil odpoledním koncertem renomovaného varhaníka a organologa, Pavla Černého, ten se uskutečnil v chrámu sv. Barbory.

Celkově festival navštívilo více než 300 milovníků varhanní hudby z různých koutů republiky, dokonce i ze Slovenska.

Spokojenost a pohoda vládla na všech třech koncertech. Cíl festivalu, kterým je zprostředkovat posluchačům nevšední kulturní zážitek při poslechu mimořádných nástrojů v prostředí nejkrásnějších církevních památek stříbrného města, se tedy podařilo splnit.

V příštích ročnících se pokusíme zejména poukázat na mnohasetletou tradici varhanářství a varhanictví a představit blíže tyto unikátní nástroje, kterých se v Kutné Hoře dochovalo neuvěřitelných 15.

První ročník festivalu se uskuteční od 7. do 9. září 2012, milovníci varhanní hudby se mohou již teď těšit na skvělé interprety a zajímavý doprovodný program.

Průvodcovská služba Kutná Hora s. r. o. srdečně děkuje všem partnerům a příznivcům varhanní hudby, kteří nám pomohli Kutnohorský varhanní festival na konci léta přivítat na svět.

Hanka Musílková

Destinační manažerka