Ostrava – lákavá a pohostinná

 

 

Ve dnech 30. května až 1. června se uskutečnil na základě dohody Turistika.cz, České asociace novinářů a publicistů cestovního  ruchu (CTP) a Magistrátu města Ostravy presstrip vybraných redaktorů a reportérů celoplošných českých médií zaměřených na cestování a turistický ruch. Celkem 14 novinářů z deníků i časopisů, od MF Dnes přes Koktejl až kupříkladu po Travel profi, Krásy(nejen)Česka či magazínu KAM po Česku bylo hosty města Ostravy, odboru ekonomického rozvoje. Perfektně připravená infocesta s bohatým programem představila novinářům-specialistům současnou Ostravu jako nový turistický magnet na mapě České republiky.

 

 

 

Po oficiálním přijetí na radnici a besedě s primátorem města Petrem Kajnarem přišla na řadu vyhlídková věž nové radnice s výhledem na město z terasy ve výšce 72 metrů. Perfektní byla kupříkladu exkurze do největšího hornického muzea v ČR Hornického muzea OKD a Landek parku. Mimo prohlídky, fárání do podzemí a prohlídky expozic byl pro novináře uspořádán i tzv. skok přes kůži aneb přijímání adeptů do cechu hornického, jehož rituálu včetně pasování šavlí si užil i šéfredaktor portálu Grantika.cz Jiří Koželuha.

 

Po následující pěší prohlídce historického centra Ostravy zavítali žurnalisté do proslulého Divadla loutek, kde je čekala  prezentace nové alternativní scény i naprostá novinka - jedinečný městský orloj, po Praze a Olomouci třetí orloj v republice. Místo svatých hodinový stroj ale postrkuje pohádkové bytosti, loutky v životních velikostech k radosti malých i dospělých diváků. Své kouzlo měla i večerní návštěva pěší zóny Stodolní ulice, což je největší zábavní čtvrť v České republice s více než 60 kluby, zvaná od klubu ke klubu – Tour de Stodolní.

 

 

Den druhý

Pracovní úterý začalo odjezdem na zámek v Ostravě-Záhřebu s prohlídkou pivovaru, pivních i vinných lázní a ochutnávkou místních specialit, dále novináře čekalo „ocelové město“ Dolní oblasti Vítkovic, pak následovala návštěva ZOO, která v těchto dnech žije malým slůnětem a projížďka městským historickým trolejbusem. Odpoledne byla prohlídka dolu Michal a pracovní den byl zakončen na městském stadionu Ostrava-Vítkovice, kde se právě konalo mezinárodní atletické klání Zlatá tretra.

 

 

Den třetí, závěrečný

Po návštěvě městské Galerie výtvarného umění, s výstavou věnovanou 150. výročí Alfonse Muchy, byl výlet na zrekonstruovaný Slezskoostravský hrad a v odpoledních hodinách presstrip skončil prohlídkou Sanatoria Klimkovice, včetně relaxačních koupelí.

V neposlední řadě je třeba poděkovat za péči  o celou novinářskou skupinu PhDr. Adéle Koudelové,Dis, která jako specialista projektu destinačního managementu TO Ostravsko připravila se svými kolegy perfektní průřez turistické podoby Ostravy, metropole, která kandiduje na titul Evropského hlavního města kultury pro rok 2015.

 

 

Momentka z přijetí primátorem na ostravské radnici (Foto: Miroslav Feszanicz)