Východní Morava hlásí - letos se opět jezdí k nám !

VÝCHODNÍ MORAVA – Nádherné památky, rozmanitá příroda, jedinečné tradice, originální gastronomie nebo zajímavé akce. To je Východní Morava, atraktivní region, v němž se střetávají národopisné oblasti Valašsko, Slovácko a Haná, region, který stále raději vyhledávají návštěvníci.
„V letošním roce má Východní Morava velkou šanci udržet si rostoucí zájem návštěvníků. I díky celé řadě novinek. V regionu vyrostly v posledních měsících nové hotely, volnočasové aktivity, rozšířila se nabídka v oblasti gastronomie. Toho, co můžeme hostům nabídnout, je mnohem více než třeba v minulém roce,“ ujistila Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, která se prezentací regionu jako turisticky velmi atraktivní destinace zabývá.


Východní Morava – ráj pro milovníky relaxace, wellness a spa
Špičkové možnosti a velmi širokou nabídku nabízí region v oblasti relaxace, wellness a odpočinkové dovolené. Trhákem letošního roku se může stát například moderní čtyřhvězdičkový hotel Alexandria Spa & Wellness, který vyrostl v centru Luhačovic. Alexandria je tvořena dvěma vzájemně propojenými objekty, které vytvářejí dva odlišné světy. Hlavní budova nezapírá svůj prvorepublikový původ a hrdě se k němu hlásí. Hosté zde najdou jak oblíbenou Francouzskou restauraci, tak noční klub; obojí neodmyslitelně patří k historii tohoto proslulého hotelu. Nová budova je reprezentantem současné generace nejmodernějších lázeňských zařízení evropského wellness a řadí se mezi nejluxusnější zařízení tohoto druhu jak na Východní Moravě, tak i v České republice.


K péči o zdraví je využívána zdejší jedinečná přírodní léčivá voda. Pro wellness se nabízí široká škála prožitkových a originálních procedur pro regeneraci těla i duše. V nabídce stylizované do doby Alexandra Velikého naleznete parní lázeň, bylinkovou lázeň, solnou lázeň, laconium a orientální parní lázeň Rasul, finské sauny, různé druhy léčebných a relaxačních masáží, uvolňujících koupelí a privátní wellness.
Luhačovice se ale letos svým hostům nepochlubí jen Alexandrií, mají pro ně další překvapení. V samotném centru lázeňského městečka naleznete nový krytý bazén, postavený na místě bývalé venkovní plovárny. Jeho vybavení uspokojí jak plavce, hledající sportovní vyžití, tak návštěvníky, kteří se chtějí vydovádět na vodních atrakcích. Součástí zařízení je 25 metrů dlouhý plavecký bazén a zážitkový bazén, ve kterém je nainstalovaná divoká řeka nebo třeba houpací záliv, dále dětský bazén, whirlpool a sauna.


Příjemné koupání si užijete i v nedalekých Pozlovicích, kde na břehu Luhačovické přehrady vyrostl moderní venkovní areál s plaveckým bazénem, zážitkovým bazénem s řadou atrakcí, bazénem pro děti a také hřištěm.


Pro návštěvníky Valašska má lákavou nabídku wellness hotel Horal ve Velkých Karlovicích. Tou je moderní termální komplex se slanou vodou teplou až 36 stupňů. Bazény jsou plněny vodou z vlastního vrtu z hloubky 100 metrů, která se vzhledem k vysoké kvalitě před použitím chemicky neupravuje, jen se dohřívá k teplotě termálních pramenů - plavecká část na 32° C a relaxační na 36° C. Voda obsahuje přírodní minerální látky, které mají příznivé účinky na kožní nemoci. Blahodárný vliv ještě násobí použití soli. Sportovně relaxační centrum s termálními bazény tvoří prosklená hala s výhledem do údolí, v níž se nachází plavecký bazén, zábavně relaxační bazén s vodními atrakcemi a dětský bazének. Součástí komplexu je také Vital bar a kardio-fitness centrum. Nabídku doplňuje prostorná sauna s nabídkou saunových rituálů a odpočinková místnost s relaxačními lehátky a vodními lůžky.


Kvalitního koupání si mohou užít také návštěvníci a obyvatelé královského města Uherského Hradiště. To zprovoznilo na místě původního krytého koupaliště s venkovním bazénem nový aqvapark. Krytý bazén slouží pro kondiční plavání a pro plavání kojenců. V areálu je i takzvaný zážitkový bazén, dva tobogany, wellness centrum, čtyři sauny a terasa. V jedné polovině venkovního padesátimetrového bazénu je k dispozici šest plaveckých drah, druhá část je věnována zábavě. Do venkovního bazénu s vyhřívanou vodou je možné proplout z vnitřní haly.
Východní Morava - místo jedinečných zážitků


Hledáte nevšední místa či zážitky? I vás Východní Morava nadchne. Vydejte se třeba do nedávno otevřených Rožnovských pivních lázní v Rožnově pod Radhoštěm. Navazují na tradici klimatického lázeňství ve městě, jehož historie sahá až do roku 1796. V nabídce je velké množství procedur, například koupel v kvasnicovém pivu v měděné viktoriánské vaně v pivním sklepení starém 300 let či aromaterapie v parní bylinné sauně na bázi meduňky, máty a šalvěje. Dámy jistě ocení masku z pivovarských kvasnic, muži zase záruku neomezeného pití piva v prostorách lázní.
Výraznou změnou a rozšířením prošel také tradiční turistický magnet Rožnova p. Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě. Díky prostředkům z tzv. Norských fondů se o deset objektů rozrostla expozice Valašské Dědiny a Mlýnské doliny. Kromě nich můžete navštívit také Dřevěné městečko či areál Pustevny. Celoroční programová nabídka s názvem „Valašský rok 2011“ je nabita atraktivními programy pro všechny zájemce o historii a folklór, specialitou je stálá interaktivní multimediální expozice Městečko pod Radhoštěm. 


Nebo se vydejte do ZOO Zlín, jenž je už několik let nejnavštěvovanějším místem na Moravě. Rychle zjistíte proč je tato zoo tak výjimečná - areál je členěný podle jednotlivých kontinentů a doslova perlou je tropická hala Yucatan, ve které celoročně zažijete atmosféru deštného pralesa.
Ze ZOO je to jen skok do Zlína – i ten má pro vás překvapení: architektonický skvost zvaný Kongresové a Univerzitní Centrum, jež vyprojektovala slavná architektka Eva Jiřičná. Pokud navštívíte některou z akcí v koncertním sále, možná se přidáte k hlasům, které tvrdí, že má nejlepší akustiku v České republice.


Východní Morava potěší vynikající gastronomií
Region je ale atraktivním místem i pro ty, kteří holdují kulinářským zážitkům. Chutě Východní Moravy jsou velmi pestré. Zahřeje kalíšek výtečné slivovice, což je místní specialita, smysly potěší i skvělá moravská vína. Ochutnat je můžete na Slovácku nebo třeba v Arcibiskupských vinných sklepích v Kroměříži, jejichž historie pamatuje dobu Karla IV., a ve kterých můžete vidět i sud s obsahem 19 100 litrů. Víte, že mešní víno z těchto sklepů se dodává do Vatikánu?


Milovníci masa ocení řadu krajových klobás a dalších masových specialit. Komu maso nevoní, jistě si pochutná na jídlech z pohanky, vyhlášených koláčích nebo frgálech. Stylových restaurací, jako jsou třeba koliby Kordulka v Rožnově, Čecher v Rusavě, Pod Horú na Dolní Bečvě nebo valašské šenky ve Vizovicích, Pozlovicích, Prostřední Bečvě či na Čartáku, naleznete v regionu řadu.
A třeba v Uherském Hradišti zase najdete překvapivě i středomořskou atmosféru. Restaurant Le Nautic je totiž inspirován italskou a francouzskou kuchyní. Aby byly pokrmy zde podávané té nejvyšší kvality, dovážejí se ryby a mořské plody dvakrát týdně, a to přímo od moře.
Pokud máte rádi krajové pečivo, zamiřte do Přílep u Holešova. V této malé obci má sídlo vyhlášená pekárna. Také z její nabídky poznáte chutě našeho regionu.


Východní Morava se pyšní nejmodernějšími cyklostezkami
Zlínský kraj je rájem cyklistů. Aby ne, v počtu kilometrů vybudovaných cyklostezek je druhý, hned za hlavním městem Prahou. A stále přibývají další.


Doslova hitem cykloturistiky v ČR by se v letošním roce měla stát Cyklostezka Bečva. Vloni získal zástupy příznivců první otevřený úsek, který se vine od Horní Bečvy přes Rožnov pod Radhoštěm a Valašské Meziříčí až do sousedního Olomouckého kraje.
Již od počátku června dostanou cykloturisté možnost užívat novotou vonící trasu, která je provede kouzelným údolím Vsetínské Bečvy. Směřuje z Velkých Karlovic přes Vsetín do Valašského Meziříčí, kde se napojí se na stávající část. Návštěvníci Východní Moravy tak získají mimořádný dárek a zážitek – na krásných úsecích si pohodově užít jízdy na kole. Nutno dodat, že celá Cyklostezka Bečva v délce 141 km by měla být základní součástí takzvané první cyklodálnice C1, která vede napříč Zlínským a Olomouckým krajem.


Cyklistiku lze kombinovat s plavbou lodí, což je nabídka, která Východní Moravu odlišuje od jiných regionů. Podél Baťova kanálu, což je unikátní turistická vodní cesta, vede páteřní cyklostezka, která měří více než 80 kilometrů. Dojedete po ní z Kroměříže až do Hodonína. Kvalitou je srovnatelná se slavnou trasou podél Dunaje. Má rovinatý charakter, takže je vhodná i pro rodiny s dětmi. Navazují na ni lokální cyklostezky a cyklotrasy, které umožňují výlety například do Hostýnských vrchů, Chřibů, Bílých Karpat, dokonce z ní lze přejet na Cyklostezku Bečva. „Pokud se budete chtít část cesty svézt na palubě výletní lodi, není nic jednoduššího. Stačí se i s koly nalodit na některém z přístavišť, přes které trasa cyklostezky vede,“ upozornila Daňová. Pokud bude váš výlet vícedenní, můžete využít mnoha nabídek na ubytování, třeba v modernizovaném kempu u přístaviště Pahrbek v Napajedlech.


Kdo patří mezi zdatné bikery, ten naopak může využít nabídky adrenalinové Valašské Biketour. Se zkušenými průvodci tak můžete absolvovat těžké horské přejezdy a sjezdy po úbočích Beskyd a Javorníků. V Hostýnských vrších si zase můžete vyzkoušet své schopnosti na trase bike maratonu Drásal -  nejtěžšího v tuzemsku.


Významnou pozici kraje v oblasti cykloturistiky potvrzuje i to, že se zde, konkrétně v Uherském Hradišti a Velkých Karlovicích, uskuteční celostátní konference na toto téma a to v termínu 31. května až 3. června.


Východní Morava – správné místo pro vaši konferenci či firemní akci
Pořádání kongresů, konferencí a firemních akcí vyžaduje kvalitní zázemí a zkušenosti. Na Východní Moravě, v regionu známém svou pohostinností, originální gastronomií, ale i silnou vazbou místních lidí k přírodě a lidovým tradicím, naleznete výborné podmínky. Přispěje k tomu také moderní Kongresové centrum Zlín i nově vybudované hotely, které jsou na firemní klientelu připraveny, například Atrium v Otrokovicích, Baltaci Atrium a Lesní hotel ve Zlíně, hotel Monde v Uherském Brodu, hotel Kopanice v Bílých Karpatech. Pestrost nabídky umocňuje skutečnost, že pro firemní akce mohou být využívány i historické prostory, rekreační a wellness hotely. Centrála cestovního ruchu Východní Moravy zřídila regionální kancelář pro kongresovou turistiku, která by měla projekty do regionu získávat. Například v říjnu 2011 uspořádá společně s agenturou CzechTourism v Luhačovicích Výroční konferenci American Tourism Society.


„Volba Východní Moravy k pořádání této prestižní akce nebyla náhodná, organizátoři konference reagovali na naši nabídku, která je postavena na kvalitních službách a infrastruktuře a splňuje požadavky náročné americké klientely,“ doplňuje ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.


Východní Morava – kraj, kterým kráčela historie
Jestliže dáváte při trávení volného času přednost cestám za poznáním a památkami, také vám má Východní Morava co nabídnout.
Jednou z nejvíce navštěvovaných památek v regionu je kroměřížský Arcibiskupský zámek s přilehlými zahradami Květná a Podzámecká, což jsou objekty zapsané na prestižní seznam UNESCO. Mezi atraktivní letošní novinky patří například vstupenka Via Artis, která majitele opravňuje k prohlídce Obrazárny, Mincovny, Orlovny a také výstav pořádaných v obou zahradách. Zájem o ni bude třeba v období od 26. května do 31. července, kdy budou v Květné zahradě k vidění výstavy soudobých korouhviček ze sbírky francouzského sběratele a Vodní fontány Františka Sládka. "Via Artis bude mít platnost dva dny a majitelům může posloužit i jako vstupenka na některý z patnácti koncertů, které se v průběhu letošního roku odehrají v Kroměříži," doplnil kastelán zámku Martin Krčma.


Za návštěvu určitě stojí i hrad Buchlov, nedávno zvolený čtenáři serveru iDNES.cz nejhezčí tuzemskou památkou. V jeho blízkosti se nachází unikátní zámek Buchlovice s krásným parkem a ojedinělou prodejní výstavou fuchsií. Stále oblíbenější je i zámek ve Vizovicích s bohatě vybavenými interiéry a udržovanou zahradou nebo hrad Brumov, který jen jedním z nejstarších sídel tohoto typu na území České republiky.
Jiný pohled na minulost nabízí Památník Velké Moravy ve Starém Městě u Uherského Hradiště, jehož součástí je odkryté pohřebiště, nebo archeoskanzen v nedaleké Modré, jenž nabízí prohlídku staroslovanské opevněné vesnice. Historickou raritou Zlínského kraje je zřícenina královského hradu Lukov na Zlínsku, kterou nadšení dobrovolníci restaurují více než čtvrt století. V jednom z paláců najdete působivé panoráma, jež znázorňuje dobývání hradu vojsky uherského krále Matyáše Korvína.


Hrady a zámky na východě Moravy ocení i svatebčané – řada z nich se specializuje na to, abyste právě v jejich prostorách mohli říci své ano. Letos nově mezi ně přibyl i zámek Nový Světlov u Bojkovic.


Největší město regionu, Zlín, proslavil po celém světě obuvník Tomáš Baťa a jeho nevlastní bratr Jan Antonín. K ševcovské tradici se město a jeho obyvatelé hrdě hlásí i dnes, vy se s tímto slavným úsekem historie Zlína můžete seznámit v Muzeu obuvi, které naleznete u vchodu do bývalého areálu baťových továren.


Východní Morava – místo pro církevní turistiku
Region, do kterého vás zveme, má hluboké křesťanské kořeny. Na jeho území se nachází dvě velmi významná poutní místa – Velehrad na Uherskohradišťsku a Svatý Hostýn na Kroměřížsku.


Velehrad upoutá hned při příjezdu mohutnou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, která se už několik let intenzivně opravuje, aby mohla v plném lesku přivítat návštěvníky v roce 2013, kdy si bude celá Evropa připomínat 1150 výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Její součástí je Lapidárium, 400 metrů dlouhá prohlídková trasa, jež je unikátem ve střední Evropě. Velehrad se stává každým rokem hostitelem desetitisíců věřících, kteří se sem sjíždějí na akci Dny lidí dobré vůle (2. až 5. července).


Duchovní hodnoty a energii můžete načerpat i na Svatém Hostýně, nejnavštěvovanějším církevním místě na Moravě. Svatý Hostýn a Velehrad spojuje nově vybudovaná poutní cesta. Ta vás zavede i na další významné poutní místo, Štípu u Zlína. Místní kostel se zajímavou historií se pyšní bohatou výzdobou a rekonstruovanými varhanami.


Východní Morava – kraj plný přírodních krás, který můžete objevovat i ze hřbetů koní
Málokdo ví, že na území Zlínského kraje se nachází největší skalní město v moravské části Karpat. Jde o Pulčínské skály na Vsetínsku, místo ideální pro výlety. Kdo se protáhne po kamenité stezce až na hlavní vrchol, může se podepsat do „vrcholové knihy“ a prolistovat se dřívějšími zápisy.
Jižní Valašsko nabízí i skály Čertovy. Jde o pískovcové útvary, jež jsou od roku 1966 chráněny jako přírodní památka. Zajímavé skály najdete i v jiných částech kraje, třeba Budačinu nebo Komínské skály ve Chřibech.


K Východní Moravě patří už dlouhé roky chov koní. Vyhlášený je zejména Hřebčín Napajedla, který se specializuje na anglického plnokrevníka a kde se točila velká část seriálu Znamení koně, který letos uvedla Česká televize.


Tradice chovu koní a vhodné terény se v posledních letech promítly do rozvoje hipoturistiky. V regionu vznikla celá řada významných center, například v Koryčanech, Velkých Těšanech, Velkých Karlovicích, Kostelanech, Rajnochovicích nebo Rožnově pod Radhoštěm. Nabídce hipoturistiky na Východní Moravě je věnován portál www.hyje.cz .


Východní Morava je stále atraktivnějším místem pro návštěvníky. Jak pro ty, kteří přijíždějí do regionu pracovně, tak i ty, kteří sem míří za cestováním, turistikou, pobavením nebo zážitky. Pozitivně se na tom odráží rozvoj dálniční sítě, která je přivedena ke krajskému městu Zlínu.
Narůstající počet návštěvníků a stoupající obliba regionu není náhodná. Do vylepšení infrastruktury, oprav památek a dalších oblastí souvisejících s cestovním ruchem se v posledních letech investovala částka blížící se 1,5 miliardy korun. „Podstatné je to, že prostředky byly cíleně směřovány na rozvoj území, v nichž je potenciál rozvoje cestovního ruchu nejsilnější. Díky tomu jsou změny nepřehlédnutelné a nabídka regionu získala na konkurenceschopnosti“, hodnotí Jindřich Ondruš, náměstek hejtmana Zlínského kraje zodpovědný za oblast kultury a cestovního ruchu
Stoupající zájem o návštěvu Východní Moravy potvrdila i čísla za třetí čtvrtletí loňského roku. Dorazilo sem 167 280 hostů, o sedm procent více než za stejné období roku 2009. „Uplynulý rok hodnotíme jako úspěšný. Jak z hlediska návštěvnosti, počtu ubytovaných hostů nebo novinek pro návštěvníky,“ konstatoval Jindřich Ondruš.


Významné akce na Východní Moravě v roce 2011:

18. – 22. května. 2011– IX. Mezinárodní festival cimbálu Valašské Meziříčí

27. – 29. května – Jízda králů Vlčnov

27. – 29. května – Hanácké slavnosti – zámek Chropyně


29. května – 5. června – 51. mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Zlín

1. – 3. července – XXI. Dolňácké slavnosti a Jízda králů Hluk

2. – 5. července – Dny lidí dobré vůle Velehrad

22. – 31. července – 37. Letní filmová škola Uherské Hradiště

30. července – Festival česneku Buchlovice, X. ročník

26. – 28. srpna – 41. ročník Barum Czech Rally Zlín

10. – 11. září – Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Uherské Hradiště


Kontakty:
RNDr. Gabriela Sýkorová Dvorníková, mluvčí Zlínského kraje, telefon: 577 043 190,
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.kr-zlinsky.cz
PhDr. Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s., tel. 577 043 900, 733 161 670, www.vychodni-morava.cz