
Naše pamětihodnosti můžeme objevovat i pomocí her. Například český výrobce her a hraček, společnost EFKO-karton, s. r. o. z Nového Veselí právě uvádí na trh novou originální hru s názvem „Tajemství Býčí skály“. Jejím prostřednictvím si malí i velcí badatelé udělají představu, jak vypadalo objevování jeskyní a historických nálezů v Moravském krasu.
Jeskyně Býčí skála v Moravském krasu byla svědkem hodně strašidelných událostí a zároveň i archeologického zkoumání. V každém případě je to určitý středoevropský historický fenomén. Prostřednictvím stolní hry si ho jistě rádi připomenou v teple domova i rodiny s dětmi.
Tuto lehce strategickou hru mohou provozovat dva až čtyři hráči. Každý z nich ve svém kole rozvíjí vlastní jeskyni přiložením hracího pole (tzv. hexu), pohybuje se v ní nebo objevuje prostor tajemného podzemí pomocí své figurky badatele. Tak získává karty objevů. Cílem hry je prozkoumat co největší část jeskyně, vypátrat v ní cenné poklady a získat nejvíce výherních kamenů. Zajímavostí je, že jeskynní chodby nesou názvy opravdových podzemních prostor z různých jeskyní Moravského krasu. Hráči objeví například Dóm chaosu, Stříbrnou chodbu, Pohádkovou síň, Bludiště a mnoho dalších.
„V roce 2022 k nám do firmy přijeli představit koncept své vlastní hry manželé Daniela a Jakub Pernesovi. Musím říci, že se nám jejich nápad hned zalíbil. A to jak samotným námětem, tak i herním principem. Rozhodli jsme se začít s nimi na hře spolupracovat a vydat ji. Nejprve bylo třeba koncept uzpůsobit tak, aby byl technologicky vyrobitelný a optimalizovaný do formátu rodinné hry. Původní variantu totiž autoři navrhovali pro větší dětské kolektivy, které navštěvovaly Muzeum Blanenska. V těchto dnech titul míří do kamenných prodejen i e-shopů,” vysvětluje proces tvorby Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton, s.r.o. z Nového Veselí.

„Při tvorbě hry jsem vytrvale nabádal své kolegy z Muzea Blanenska, abychom konečně společně dali dohromady příklady nálezů, které archeologové a jeskyňáři v jeskyních Moravského krasu našli. Stalo se. Proto hráči mohou při objevování své jeskyně najít třeba mincovní poklad, jeskynní malby, kosti vyhynulých zvířat a samozřejmě legendárního bronzového býčka. Manželka Daniela tyto nálezy ilustrovala podle podkladů mého kolegy, archeologa Marka Nováka a přírodovědce Vlastislava Káňi,“ vysvětluje jeden z dvojice autorů hry, Jakub Pernes. Desková hra Tajemství Býčí skály obsahuje 64 hexových hracích polí, 140 kamínků, které zastupují body, 46 karet a 4 dřevěné figurky badatelů. Hru vytvořili ve spolupráci s Muzeem Blanenska.
Kateřina Goroškov