J. Tomeš
Pedagoga a geografa Jiřího Tomeše zná velmi dobře mnoho profesních kolegů a několik stovek studentů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Krom toho se zabývá i sportovní geografií, tedy děním ve sportu, a to zejména fotbalu, které vyjadřuje pomocí kartografických informací. Jeho nejnovější prací je Fotbalový atlas Evropy, který určitě uvítají nejen ti, kteří za zeleným trávníkem a kulatým míčem putují Evropou.
Atlas zobrazuje historii evropského fotbalu. Dozvíte se z něj pomocí nejen grafů mnohé o postavení fotbalu v rámci sportů v určitých zemích, něco o počtech hráčů, o organizaci fotbalových soutěží, dokonce objasní i vztah fotbalu a podnebí. Dále v knize najdete informace o nejvýznamnějších fotbalových stadionech, o ekonomice lig a klubů. Také tam autor popsal vývoj tržní hodnoty lig a klubů. Věnoval dokonce pozornost i fotbalové migraci tedy přestupům hráčů. V atlasu najdete mapy a informace o mistrovství Evropy mužů, o mistrovství Evropy žen, o Lize mistrů i o Evropské lize. „Věnoval jsem se také původu hráčů a jsem přesvědčený, že tyto mapy a tabulky jsem v takovém rozsahu asi publikoval na světě jako první,“ tvrdí J. Tomeš. V atlasu, který má 240 stran, je 152 stran věnovaných jednotlivým národním ligám. Jen Anglii, kolébce tohoto sportu, patří 7 stran. "Mapek států je 101 a týkají se nejvyšších soutěží v těchto zemích. Dále jsem tam zahrnul 50 mapových výřezů, zejména hlavních měst s velkou koncentrací ligových klubů,“ doplňuje autor. „Je tam i 108 grafů, které informují zejména o vývoji počtu diváků, průměrnému počtu gólů za sezónu a postavení země v žebříčku UEFA. Nové jsou zejména grafy, zobrazující vývoj tržních hodnot klubů. U některých zemí bohužel tyto grafy chybí. Například u Turecka. Ale to už se do atlasu nevešlo.“
Země a jejich ligy jsou řadil autor vesměs geograficky. Jako první zařadil pochopitelně Anglii, kterou následují další země Spojeného království. Po nich následuje Skandinávie a poté střední Evropa a východní Evropa plus Kazachstán. Výčet končí Izraelem. Formát atlasu, který je mírně větší než A4, zvolil J. Tomeš proto, aby publikované informace byly přehledné, a také, aby se dal atlas prohlížet třeba i v posteli nebo v místech, kde si doma rádi posedíme. "Atlas jsem věnoval především fotbalovým fanouškům. Vždyť začíná příští rok kvalifikace na ME. Ti, co sledují evropské klubové soutěže, budou moci podle atlasu cestovat na místa, odkud pochází týmy, které možná budou hrát s českými zástupci. Myslím si, že by do této knihy mohli nahlížet i sázkaři. Čekám na zpětnou vazbu od uživatelů z řad příznivců fotbalu, ale i z řad kolegů kartografů,“ dodal na závěr J. Tomeš.
Petr Skála