Ivan Černý
Známé nakladatelství Grada udělalo radost milovníkům pragensií a turistiky v pořadí již čtvrtým knižním dílem procházek po méně známých pražských místech a zákoutích, která se, slovy autora Petra Rysky, rozhodně nedostávají do ostrého hledáčku běžnému návštěvníku Prahy.
Pět tras
A jednu zajímavější než druhou, svým čtenářům v představované publikaci nabízí na slovo vzatý znalec naší Matky měst. Jak je jeho autorskou licencí, čtivým způsobem a do každého důležitého detailu nám tak ukazuje pestrost čtvrtí, o kterých, s prominutím, někdy nemá velkého povědomí ani rodilý Pražák. Nejprve začneme reprezentativně na Malé Straně, kde v první kapitole navštívíme Jánský vršek, jakožto jednu z mála enkláv na malé Straně, která ještě stojí stranou turistického zájmu. Dozvíme se, že v těchto místech bydlela velká komunita Italů, což dodnes připomínají jak jména architektů, tak i vzhled některých ulic. Objevíme spoustu malebných zákoutí, tak typických pro Malou Stranu, a přitom si užijeme bez návalu kolemstojících i okolojdoucích…
Ve druhé kapitole se přesuneme do vilových Vinohrad, kde se pokocháme opulentními stavbami v různorodých stylech od historizujících a lidových prvkům až po moderní vily funkcionalistické. V neposlední řadě pak budeme překvapeni, kolik významných osobností zde našlo svoje bydliště, pracovny či ateliéry.
Třetí kapitola nás zve na přírodně-historickou procházku z Malé do velké Chuchle, přes rozsáhlý Chuchelský háj. Jestlipak víte, vážení čtenáři, že nás zde mj. čeká krásně zachovalý barokně-klasicistní komplex bývalých lázní? Dalším zdejším turistickým lákadlem je i unikátní technická památka Pacoldovy vápenky se čtyřmi komíny, stojící v těsné blízkosti velkolepého bývalého dolu na dolomit.
A ve čtvrté kapitole se ocitáme v úplně jiném světě. Tentokrát zamíříme do nejmenší pražské čtvrti, kterou jest Zadní Kopanina s pouhými 74 obyvateli, ležící na náhorní planině přímo na hranicích velké Prahy. Je obdivuhodné, kolik zajímavostí pro nás zde Petr Ryska našel a popsal. Nalézáme se v lokalitě, která je obklopena chráněnou krajinnou oblastí zvanou Český kras. Nechybí zde dokonce ani jezírka s pravěkými zkamenělinami, rokle a údolí se starobylými mlýny, dokonce jsou zde jeskyně a horolezecké skály! Ovšemže to ale chce se na toulku touto krajinou vybavit. Na mysli máme sportovní či turistickou obuv, do batohu si přibalit chleba se slaninou a samozřejmě Ryskova průvodce číslo 4, s nímž rozhodně nezabloudíme.
V páté, závěrečné kapitole se dostáváme opět do dosti neznámé lokality – prvorepublikové kolonie Domov na Žižkově. Ta nás okouzlí svojí malebnou krásou staročeských chaloupek s hrázděnými štíty a arkýři. Společně pak můžeme doufat, že časem z pražské mapy nezmizí tak, jak se stalo žižkovskému Krejcárku, prvorepublikové zahrádkářské kolonii, kterou pohltila i přes její kouzlo a oázu relaxace a klidu chamtivost developerů.
Závěrem…
Publikaci v pevných deskách s bohatou fotodokumentací doprovází jak Jmenný rejstřík, tak i Rejstřík místních názvů i seznam použité literatury. Co nám ale chybí, je autorův medailonek. Dovolujeme si tedy tuto chybu, jinak bezchybné knihy, alespoň několika málo řádky napravit:
Petr Ryska je pražský rodák (nar. 1963). Vystudoval obor dopravy a pak cestovního ruchu. V roce 2013 založil blog Praha Neznámá: průvodce po pražských čtvrtích, kde se od té doby dělí s návštěvníky těchto internetových stránek o zajímavosti z méně známých či objevovaných lokalit metropole. Během následujících let se mu stal jeho koníček i obživou. Svá virtuální poznávání doplňuje nabídkou komentovaných vycházek a má široký publicistický záběr. Více na: www.prahaneznama.cz nebo www.grada.cz