Marie Kysilková
Rumunsko je nám z historie posledních dvou století blízké, i když zůstává neznámé, přestože pobyty na pobřeží Černého moře bývaly v dobách existence socialistických států jednou z mála možností, jak trávit dovolenou u slané vody.
Hrad Peleš na obálce nového tištěného průvodce RUMUNSKO ukazuje nejhonosnější palác v zemi, jejíž turistické krásy a zajímavosti zůstávají pro mnohé z nás tajemstvím. Palác postavili v letech 1875 – 1883 pro Karla I. - německého knížete Karel von Hohenzollern. Na rumunský trůn ho pozvali roku 1866 velkostatkáři a konzervativci Moldávie a Valašska. V paláci se 160 místnostmi stojí za pozornost pokoj Ludvíka XIV. s malbami mladého Gustava Klimta. Kolem nemůžete přehlédnout nádherný anglický park. Jak je dobrým zvykem publikací nakladatelství Rough Guides (anglický originál pečlivě přeložil Boleslav Žemlík) autor a jeho spolupracovníci navštěvují naprostou většinu doporučovaných míst osobně. A v tom je síla a nezastupitelnost i tohoto v pořadí už osmého vydání průvodce, kterého na český knižní a turistický trh přináší brněnské nakladatelství JOTA, s.r.o. Těchto 419 stránek předurčuje, aby se staly nejen turistickým průvodcem, ale významně rozšířily i naše vzdělání.
Území dávné Dácké říše, která sahala od Černého moře až po Slovensko, středověká knížectví jako Valašsko, Moldávie a Transylvánie či kapitoly věnované oblastem Maramureš, Banát a Krišana či Delta a pobřeží naznačují, že turisté a cestovatelé mají co do činění s rozlehlou zemí přibližně třikrát větší než je Česká republika – 237 000 kilometrů čtverečních. V hlavním městě Bukurešti, známé také jako Paříž východu, budí pozornost Palác parlamentu s téměř jedenácti stovkami místností, po americkém Pentagonu druhá největší rozlehlá administrativní budova na světě.
Pobyty na pobřeží Černého moře bývaly v dobách existence socialistických států jednou z mála vyhledávaných možností, kde si dopřát letní přímořskou dovolenou. Mnozí mají doma fotografie centra Mamaia s plážemi s bílým pískem. V současnosti tam přibyly aquaparky, plochy pro vodní lyžování, jet-skiing a wakeboarding. Jednadvacáté století začalo pomalu přibližovat pro mnohé z nás stále netušené oblasti panenské přírody, kulturní, historické a turistické pozoruhodnosti Rumunska. Delta Dunaje je právem zapsána mezi biosférickými rezervacemi UNESCO a na seznamu kulturního bohatství této světové organizace jsou města, kláštery a další místa, mezi nimi půvabné Sibiu, které připomíná Norimberk. Do této části Rumunska pozval v roce 1143 král Gejza II. Uherský německé obyvatelstvo ze Saska a Švábska.
Na úvodních stránkách (19 až 29) je seřazeno 20 největších zajímavostí pod titulky jako Stopování medvědů a vlků, Veselý hřbitov v Sapanta, Dřevěné kostely v Maramureši, Temešvár s pozoruhodnou architekturou, Pohoří Bukovina s malovanými kláštery. V každé z kapitol jsou zahrnuty turistické cíle se značenými trasami a mapka regionu, přehledné popisy míst, trasy pro dopravu, ubytování a stravování. Vyberete si nejlepší hotely, vesnické apartmány, privátní pokoje, hostely, chaty, místa ke kempování, ale i taková, která se hodí pro outdorové aktivity jako například Vatra Dornei ve vápencovém masivu Rarauské hory. Příjemným překvapením jsou zimní lyžařská střediska jako Predeal, Busteni, Sinaia nebo Semenic. Už na straně 9 překvapí údaj, že „V Rumunsku se nachází asi třetina všech minerálních pramenů Evropy a asi 160 lázeňských komplexů“. Čtenáře zaujme množství tipů na nečekané zážitky - kdy se zastavit na místním trhu, jak navštívit hudební či folklorní festivaly. Kdo chce poznat tajemství rumunské gastronomie, která má mnoho podob, jistě nepohrdne nabídkou kulinářské akademie Convivium Transilvania ve vesnici Crit, vzdálené asi 25 kilometrů od středověkého města Segešvár (Sighisoara), rovněž zapsaného na seznamu UNESCO. V jeho okolí si může zájemce nasbírat lesní plody a lovit lanýže.
V Segešváru, kde kulturní festivaly organizují koncem července a v srpnu, se roku 1431 narodil Drákula neboli Vlado Tepeš „Napichovač“. Jeho otec byl valašským vojvodou. Ve Fagarašských horách, nejvyšším rumunském pohoří, je Drákulův hrad Poienari, ke kterému vede 1480 schodů – určitě výzva pro zdatné turisty. Čtenář ocení, že v průvodci najde nejen věcné údaje o Drákulovi, ale i seznam literárních děl a legend, pro něž se stal inspirací. Také si ujasní, proč je s ním spojován hrad Bran z konce 14. století, jedna z nejnavštěvovanějších památek. Kdysi tam byla pevnost chránící obchodní cesty už v roce 1212. O bohaté historii Rumunska i současnosti se autoři rozepisují v kapitole Souvislosti. Dávají tak čtenářům možnost získat orientaci v dramatickém historickém a politickém vývoji země, jejíž osud významně po staletí ovlivňovaly evropské mocnosti. Pro zajímavost – poslední rumunský král Michal I. zemřel docela nedávno v roce 2017. S částí Rumunska – župa Sučava - byly v dobách habsburské říše české země na stejné mapě. V roce 1775 byla Bukovina připojena k rakouské Haliči, od roku 1849 do roku 1918 byla jednou z korunních zemí habsburské monarchie a později byla rozdělena mezi Ukrajinu a Rumunsko. Stejně tak se při četbě stránek o Valašsku nevyhne čtenář úvahám, proč se stejně jmenuje i jeden z moravských regionů.
Průvodce zabíhá do největších možných detailů, které turisté ocení: adresy, telefonní čísla, doby, kdy jsou otevřeny památky a muzea či informační centra, vlaková a autobusová spojení, ceny jídla a pití, slovníček nejpoužívanějších výrazů. Poradí, jak zvládnout cestování s dětmi i bezpečnou jízdu po rumunských silnicích. Turisté si tak včas mohou připravit vlastní itinerář a doplnit jej údaji z internetu. Předností tištěných průvodců z Nakladatelství JOTA, s.r.o. je, že text originálu je nepřetržitě aktualizován. Autor originálu tištěného průvodce Norm Longley a jeho spolupracovníci upozorňují, že komentáře a tipy čtenářů jsou v angličtině vítány na e-mailové adrese
Zvolte si Rumunsko: www.jota.cz