Marie Kysilková
Století Miroslava Zikmunda - cesta životem je název knihy, která se zrodila z obdivuhodného osobního archivu cestovatele a zároveň, základního stavebního kamene jeho životopisného filmu. Na obalu knihy je připsáno Bouřlivé dějiny 20. století očima muže, který poznal celý svět. V úvodu knihy také čteme "Věnováno Jiřímu Hanzelkovi".
Dnem narození Miroslava Zikmunda je 14. únor 1919. On sám k tomu poznamenává: "Byl jsem zplozen ještě za Rakousko-Uherska a narodil se do prvních dnů republiky. Proto ji celý život považuji za svého o krapátek staršího bráchu." V mnoha kapitolách pak přibližuje detaily, z nichž mnohé až dosud byly tajemstvím.
Petr Horký se rozepisuje o chvílích, kdy získával Miroslava Zikmunda pro natáčení životopisného filmu, který vznikal tři roky. Nová generace cestovatelů, kterým otevřely svět změny v roce 1989 – režisér a polárník Petr Horký, spisovatel a režisér Miroslav Náplava a rozhlasový a televizní moderátor Vladimír Kroc s niterným zájmem přibližují čtenářům často dosud neznámé postřehy a zážitky ze Zikmundova života. Čas, který s ním trávili, když vznikal dokumentární film a rozhlasové rozhovory, umožnil autorům poodhalit naprosto unikátní sbírku dokumentů světového významu.
Mnohé se objevilo během natáčení životopisného filmu od roku 2013, kdy cestovatelské legendě bylo 94 let, především díky Zikmundovým osobním deníkům. Vedl si je podrobně od mládí, takže nechybí ani dávná vzpomínka na první kalendářík z roku 1925, kdy mu bylo 6 let. Soukromý archiv poodhalil mnohá dosud neznámá tajemství dvojice cestovatelských dvojčat H+Z, včetně vzpomínek na Jiřího Hanzelku, se kterým se poznali v roce 1938.
Poprvé v této knize hovoří o svém otci Miroslav Zikmund ml., který na rozdíl od něho přilnul k vlakům a stal se dopravním expertem. Tento zájem v něm zažehl především dědeček z matčiny strany.
Kniha Století Miroslava Zikmunda zachycuje osobní vlastnosti člověka, který umí žít plnohodnotný život a dokáže jej vybarvit v udivujících detailech. Čtenář je každou chvíli pohlcen obdivem k této cestovatelské legendě.
2. dubna 1947 byl Miroslavu Zikmundovi vystaven Zvláštní (služební) cestovní list s platností od 1. 4. 1948 pro všechny státy světa. Přínosem je i svědectví, jak na životy slavné cestovatelské dvojice dopadala situace v naší zemi, změny politických poměrů. V době normalizace nebyl například Zikmundovi přiznán důchod a cestování za hranice se najednou stalo nedostižnou metou.
Přesné a věcné údaje v denících jsou psány úhledným písmem, zachycují denní pracovní harmonogramy, z nichž se poučí nejeden cestovatel. Vzpomínky přibližují i složité způsoby komunikace v dobách, kdy telefony byly ojedinělé, mobily a internet neexistovaly.
Některé pobyty Hanzelky a Zikmunda v cizích zemích byly krátké, jiné trvaly měsíce; například na Cejlonu prožili více než rok.
Jejich dílo je nepřetržitým hledáním nového poznání, vzpomeňme třebas název jejich filmu Je-li kde na světě ráj. Zikmund a Hanzelka spolu navštívili 112 zemí, natočili 4 celovečerní a 147 dokumentárních filmů, stovky rozhlasových reportáží a novinových článků a knih. Obsáhlá bibliografie a krátké životopisy autorů doplňují jednotlivé kapitoly.
Fotografie slavných automobilů Tatry 87, Tatry 805, zvěčněná malá letadla i velké dopravní letouny a helikoptéry, které je přepravovaly do stovek míst, jsou dalším svědectvím ze života cestovatelských legend.
Vydání knihy napomáhaly desítky dalších osobností, profesionálních cestovatelů a přátel – jejich jména jsou zmíněna v kapitole Poděkování. Na jejím křtu v prodejně Luxor v Praze byl i další slovutný cestovatel Miloslav Stingl. "JOTA je nakladatelstvím nás, cestovatelů", vzdal hold tomuto brněnskému nakladatelskému domu, který úspěšně prezentuje cestovatelský svět, jeho hrdiny a osobnosti a vydává vynikající průvodce na cestu. Mnoho čtenářů popřál knize také Adam Chroust, autor díla právě o této cestovatelské legendě Stingl Miloslav, Věra Lukášová, dlouholetá asistentka Hanzelky a Zikmunda, Pavel Vít, syn lékaře, a Kateřina Pešatová, vnučka kameramana asijské cesty H+Z. Všechny potěšila účast Zikmundova syna Miroslava Sávy Zikmunda.
K vydání knihy Století Miroslava Zikmunda se spojily Nakladatelství JOTA a PiranhaFilm. 433 stran textu a na 70 fotografií, mezi nimi záběry expediční Tatry 87 mezi africkými Pygmeji, v Núbijské poušti a v Jižní Americe určitě najde své místo v každé knihovně.