Marie Kysilková
Nový tištěný průvodce Írán je letošním cenným počinem Nakladatelství JOTA. Země s počtem obyvatel vyšším než 79 milionů a rozlohou dvacetkrát větší než je Česká republika, tedy 1 650 000 kilometrů čtverečních, je nyní spíše v centru politické pozornosti, ale nesporně nastane čas, kdy znovu výrazně zaboduje na mapách cestovního ruchu.
Turistický průvodce Írán má vše, co turista, cestovatel nebo obchodník potřebuje znát při cestě do této země. Vyznačuje se úžasnými detaily a na druhé straně nepostrádá žádný ze základních požadavků průvodců počínaje historií, geografií, popisem navštěvovaných míst, dopravními radami, kontakty na hotely a penziony, odkazy na webové stránky a cestovní kanceláře.
Připomenu alespoň některé kapitoly: „Teherán a cesta na jih“, Z Kašanu do Isfahánu“, Íránský Ázerbájdžán“, „Persepolis a okolí“, „Kaspický region“.
Knihu s 12 kapitolami, třemi přílohami, rejstříkem, seznamem a 33 malými orientačními mapami a nákresy přeložil Dalibor Mahel. Už páté vydání stejně jako čtvrté aktualizovala překladatelka Maria Olejniková (v anglickém originále na titulní straně uvedena jako Oleynikova), MPhil, která hovoří deseti jazyky včetně perštiny a arabštiny. Autorkou prvních dvou vydání tohoto průvodce byla Patricia Bakerová, Ph. D., třetího Hilary Smithová, MPhil.
Úvodní slovo vydavatele připravila Hilary Bradt jménem Nakladatelství Bradt Travel Guides Ltd., které průvodce Írán přineslo na světový trh letos. O českou verzi se bleskově postaralo Nakladatelství JOTA.
Autorky zpestřily stránky svými dojmy a nadšením pro místa, která je okouzlila – historie, archeologie, památky UNESCO, ale také zákoutí starobylých míst – vždyť jedna z vesnic je obydlena nepřetržitě sedm tisíciletí. Mezi největšími pozoruhodnostmi figurují hory provincie Gilan, kvetoucí růže v Šírázských zahradách, brána všech národů ve starověké Persepoli. Nelze nespatřit architekturu starých obchodnických domů v Kašanu, minout teheránskou Milad Tower s nádhernou vyhlídkou na večerní město, prohlédnout si mauzoleum šejka Safi al-Dina, zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Autorky doporučují, ve kterých ročních obdobích je pro Středoevropana nejschůdnější jet do Íránu (má čtyři odlišná klimatická pásma). Průvodce mapuje tajemné a dramatické zvyklosti a životní styl. Po jeho přečtení je zřejmé, že přípravě na cestu do Íránu by měl člověk věnovat několik týdnů, případně měsíců. Už jen vyřizování vstupních víz a nákup letenek přes cestovní kanceláře může zabrat až šest i více týdnů.
Vydavatel zařadil do knihy také výzvu „Pošlete nám své zážitky“. S potěšením bude sdílet fotografie turistů a cestovatelů přes Twitter a Instagram. Fotografie lze nahrát na stránkách o Íránu i přímo přes webovou stránku www.bradt-guides.com/iran.
P.S. Tištěný průvodce Írán je natolik komplexním dílem, že z něj mohou čerpat cenné poznatky a údaje nejen turisté a cestovatelé, ale také průvodci a pedagogové, orientující se na historii, geografii, politologii a další obory.