Sklářské řemeslo zapsali v loňském roce na seznam kulturního dědictví UNESCO. V Česku můžete sledovat práci sklářů nejenom v již tradičním „Křišťálovém údolí na severu, ale také například i ve středočeském Oflendě. Ve zdejší sklárně Koulier totiž od 28. června do 6. července budou pořádat „Festival labutí“. V areálu sklárny Koulier totiž čeká na návštěvníky neuvěřitelných 3333 skleněných labutí ve 111 různých dekorech. Souběžně mohou na vlastní oči sledovat přímo ve výrobě, jak vzniká tato křehká krása
Jedná se přitom o náročnou, ale krásnou práci. Tělo skleněné ozdoby labutě se nejprve vyrobí ve formě. Následuje vytažení krku, hlavy a případně na závěr korunky. To je na výrobě labutě to složité a těžké. Důležitý je způsob nahřátí skla tak, aby se podařilo oddělit hlavu a tělo. Vyfouknutí labutě trvá 3-4 minuty. Následuje zdobení. Běžná ozdoba koule se přitom vyfoukne zhruba do dvou minut. Sklář musí nejprve umět vyfouknout klasický kulatý tvar koule, pak teprve může pokročit k výrobě labutí. Nejprve zvládnout výrobu těla ve formě a teprve potom se učí proces vytažení krku. Dobrý sklář vyrobí za jednu hodinu 2 tucty labutí.
„Připomeňme si v létě jedinečnost českých rukodělných foukaných ozdob, které nejsou pouze vánočním artiklem. Na ozdoby se nebudete muset jen dívat, ale můžete se i zapojit a v tvořivé dílně si vyzkoušet práci malířů ozdob a vytvořit si vlastní klenot, například buď klasickou vánoční ozdobu, nebo právě vznešenou labuť,“ vysvětluje Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier. „V rámci festivalu jsme také připravili hlasování „Miss labuť 2024“ tedy o nejkrásnější skleněnou labuť. Pomozte nám vybrat 12 finalistek, které budou soutěžit o titul nejkrásnější skleněné labutě, protože vaše hlasování na sociálních sítích rozhodne, která je ta nejkrásnější.“
Jejich výrobu totiž nezvládne každý. Ti, kteří ji ovládnou, se dají právem považovat za mistry svého oboru. Některé labutě mají ovšem i korunku. To je další časově náročný krok a dělá se úplně na závěr, kdy se musí nahřát současně hlava labutě a skleněná tyčinka. Sklář tvaruje každý hrot korunky zvlášť, a to odtažením skleněné tyčinky od hlavy. Následuje stříbření, smáčení a malování. Práce je to unikátní a krásná, tak jako labutě samy.
Kateřina Goroškov