Dřevěné hračky v sobě ukrývají spoustu příběhů. Rozehrát a odkrýt je mohou návštěvníci v poličském muzeu od 12. května 2024 po celé léto!
Na výstavě muzejníci představí dřevěné hračky od konce 19. století do současnosti. Pocházejí z muzejních sbírek i od současných moderních autorů. Seznámíte se s tím, kde všude se v Čechách a na Moravě hračky vyráběly či vyrábějí. Odkryjete příběhy tvůrců hraček z oblastí, které se proslavily tradiční podomáckou výrobou lidových hraček, jako bylo Krušnohoří, Příbramsko, Pošumaví, Valašsko či Hlinecko. V nedaleké obci Krouna ještě dnes vytváří soustružené hračky vycházející z tradičních hlineckých vzorů Zdeněk Bukáček.
Výstava vás provede také tovární výrobou hraček 20. století. Představí vám jejich světoznámé výrobce, jakými byly firmy Schowanek (později TOFA, dnes Detoa), Blank či JAS, z nichž poslední dvě jmenované ukončily svou činnost teprve nedávno.
Na výstavě se neseznámíte jen s tím, kde všude se hračky vyráběly či vyrábějí, ale také jak vznikají a co obnáší práce těch, kteří se jejich výrobě věnují. Pozornost věnujeme také hračkám jako uměleckému dílu. Představíme autory ze sdružení Artěl ze začátku 20. století až po současné výtvarníky a designéry, kteří se věnují jejich návrhům a tvorbě.“ popisuje záměr výstavy její kurátorka historička Mgr. Radka Vostřelová.
K vidění budou také hračky z Jedlinské školy. V malé osadě nacházející se nedaleko Klášterce nad Orlicí, děti pod vedením pokrokového učitele Antonína Kavky vyráběly dřevěné hračky, které se v době své největší slávy vyvážely i daleko za hranice tehdejšího Československa.
Nahlédnete také do soustružnické dílny a seznámíte se s technologií vzniku hračky krok za krokem. A nezůstane jen u teorie! Výrobu hračky si vyzkoušíte i prakticky. Pod rukama vám vznikne dřevěná postavička nebo káča.
A co by to bylo za výstavu o hračkách, kdybyste si nemohli hrát! „Výstavou prolínají rozmanitá zákoutí, kde si můžete promítnout své příběhy. Přijďte si vystavět město z dřevěných kostek nebo je naložit na korbu náklaďáku a převést do jiného příběhu. Rozezvučte dřevěné hudební nástroje a svou fantazii a zručnost prověřte při skládání, vkládání, provlékání či navlékání. Čeká na vás také velká herna s kuželkami, kuličkovou dráhou, vláčkodráhou, dřevěnými stavebnicemi, magnetickými puzzle, mozaikami, stolními, balančními i pohybovými hrami,“ informuje ředitelka muzea Mgr. Pavla Juklová.
„V druhou květnovou neděli si nenechte ujít netradiční zahájení výstavy. Program bude pestrý a veskrze dřevěný. Dřevěné loutky oživnou v pohádce o Popelce pod rukama loutkoherce Tomáše Běhala. Sami si vyrobíte dřevěnou hračku, a ve společnosti tradičního výrobce dřevěných soustružených hraček Zdeňka Bukáčka si hračku můžete domalovat. Na dřevěných špejlích pro vás připravujeme i originální občerstvení,“ zve na vernisáž edukátorka výstavy Mgr. Světlana Dittrichová. Vernisáž se koná v neděli 12. května v 16 hodin ve výstavních sálech poličského muzea. Výstavu Příběhy dřevěných hraček mohou zájemci navštívit do 1. září 2024.
Simona Valachová