Na okraji obce Havraníky najdeme moderní vinařský areál, kde nejenom vyrábějí vynikající a mnohokrát oceněná vína, ale také vlastní gastronomický provoz s ubytováním. Protože téměř v bezprostřední blízkosti vinařství teče ze sousedního Rakouska řeka Thaya, bylo o názvu rozhodnuto. Mimochodem, řece u nás říkáme Dyje...
Vinařství vzniklo z představ Josefa Trávníčka, který se rozhodl v sousedství kouzelné krajiny Národního parku Podyjí, vybudovat nejen vinařství, ale i spojit pěstování a výrobu vína s kvalitní gastronomií a ubytováním. Areál navrhl architekt Jakub Cigler. Rozdělil ho na dvě části, a to na pracovní dvůr vinařství, areál pro odpočinek a vinařskou turistiku s ubytováním. Areál byl slavnostně otevřen v létě roku 2022.
Uprostřed areálu stojí bývalá sýpka. Na střeše budovy najde návštěvník terasu, odkud jsou krásně vidět pálavské vrchy a za pěkného počasí i vrcholky Alp. „Myslím, že se můžeme pochlubit, že se nám podařilo vybudovat opravdu kouzelné místo. V areálu mezi vinicemi máme 27 pokojů, 54 pevných lůžek, a i s přistýlkami můžeme ubytovat až 80 návštěvníků. Naše restaurace má kapacitu 50 míst, z toho 30 míst v salónku,“ informuje prokurista firmy Ing. Vít Trávníček.
„Vinařská vesnice Havraníky leží ve znojemské vinařské podoblasti. Většina našich vinohradů se nachází v okolí Národního parku, takže musíme při naší činnosti velice dbát na ekologii. Pracujeme na 105 hektarech vinohradů s tím, že většinu hroznů využíváme pro výrobu našich vín. Chtěli bychom se dostat na produkci 400 až 500 tisíc lahví,“ tvrdí hlavní sommeliér Ing. Jakub Balon. Základní filozofií jeho představy vinařství je respekt k přírodě a úcta k regionu, což koneckonců potvrzuje i název vinařství. Vinařství Thaya se pravidelně účastní největší a nejprestižnější české vinařské soutěže o titul „Vinařství roku“. Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. Poprvé se Vinařství Thaya soutěže zúčastnilo v roce 2020. V roce 2022 vinařství vyhrálo kategorii středních vinařství, aby vloni dosáhlo na nejvyšší titul a se stalo vinařstvím roku. Zároveň, stejně jako v roce 2022, obhájilo vítězství v kategorii „střední vinařství“.
„Zaměřujeme se hlavně na sortiment suchých vín. Naše vína rozdělujeme do pěti řad. Každá z nich je něčím charakteristická. Máme vína z nerezových tanků, kde skladujeme hlavně vína odrůdová. Používáme také i dubové sudy na vína barrikovaná i čisté dubové sudy bez vypálení, kde vyrábíme opravdu sofistikovaná vína,“ dodává V. Trávníček. „Degustační sklepy pojmou až 70 návštěvníků. V sezóně v sobotu pravidelně pořádáme prohlídky sklepu a ochutnávky vín. Samozřejmě pokud se domluvíme, rádi se skupinám podřídíme i v jiné dny.“ Kolem vinařství vede několik cyklostezek, jako například Znojemská vinařská stezka. Cestu do vinařství se tedy našli už i cyklisté, kteří krom toho mohou doplnit tekutiny v dřevěném stánku, obklopeném révou.
„Naším cílem je neustále zvyšovat laťku kvality vína a práce s návštěvníky. Samozřejmě i zvýšit produkci a neustále se snažit zvednout podíl vín, které exportujeme do zahraničí,“ tvrdí V. Trávníček. „Jsme členem VOC Znojmo. To nám přináší spoustu pozitiv. Ve zkratce se VOC stará o osvětu, propagaci znojemských vín a vinařství. Organizuje mnoho různých akcí, které přispívají k dobrému jménu zdejších vinařů!“ Více na http://www.vinarstvithaya.cz/
Antonín Karoch