Zlatá éra trampingu v Muzeu v Jílovém pokračuje. Nejen jako nostalgické exponáty, ale na živo. Zatímco se na Velký pátek otevřely hledačům pokladů zlaté štoly ve skalách, v muzeu se horlivě shromažďují i poklady zcela jiného druhu. Jsou to nejen ikonické trampské kroniky a památky, ale i happeningy. Nádvoří tu chystají i na vystoupení neméně ikonických trampských kapel v rámci potlachů s neodmyslitelnou atmosférou setkávání pamětníků i nejmladší generace včetně nezbytného opékání buřtů.
Tramping stále žije
Jílové u Prahy není jen branou do zlatonosného revíru, ale také k Posázaví, kolébce i Mekce trampingu. Regionální muzeum jako hybatel kulturního života v Jílovém již po léta pořádá mezi jinými akcemi i vystoupení trampských kapel. Ze spolupráce s trampskými legendami na Muzejním potlachu se zrodila myšlenka uspořádat zde i stálou expozici dějin i současnosti trampingu, českého fenoménu, který nemá ve světě obdoby.
Expozice „Tramping stále žije!“ byla nově instalována v březnu 2023. Pojetí je originální. Můžete si posedět a pročíst trampské časopisy na verandě stylového srubu, u nějž nechybí ani kadibudka. Pamětníci ocení velkou mapu trampských osad, kde se potěší vzpomínkou na tu svoji, projdete lesem za zpěvu ptáků a nechybí ani kanoista splouvající řeku. Z exponátů zaujme například přilba Gézy Včeličky, na níž si zaznamenával exotické země, které při svých cestách navštívil, nebo kytara Jarky Mottla. Čestné místo mají předměty z pozůstalosti hudební legendy Tonyho Linharta, který každoročně na Muzejním potlachu vystupoval. V dotykové obrazovce se mohou návštěvníci pobavit při prohlížení trampských vtipů a povídek a nakonec se posadit u osadního ohně a pustit si hudební ukázku dle vlastního výběru. Zvídavé děti si mohou vyzkoušet, jak virtuálně sbalit tornu nebo uvařit guláš.
Trampské kroniky
Jedním z nejcennějších pramenů k poznání historie i současnosti trampingu jsou osadní kroniky. Muzeum má ve sbírkách pouze čtyři exempláře, protože právě ty kroniky si rodiny nejvíc cení a dědí se z generace na generaci. A tak přišel nápad kroniky si zapůjčit, a to nejen ke studiu, ale pro zpřístupnění pro všechny zájemce. „Ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Kladně jsme započali s procesem digitalizace trampských kronik“, říká ředitelka Muzea PhDr. Šárka Juřinová a vysvětluje „Dílo si od majitele pouze zapůjčíme a následně je vrátíme včetně digitální kopie. A k našemu překvapení se začaly dít věci! Protože mezi trampskou komunitou neuvěřitelně fungují tamtamy, informace se neuvěřitelně rychle roznesla a v současné době se nám sešlo již přes dvacet kronik.“ Na prvním místě je vůbec nejstarší kronika Deník Družiny Vyder z roku 1916, tedy ještě před oficiálním vznikem trampského hnutí.
Muzejní potlach
V rámci slavnostního otevření přepracované expozice „Příroda a tramping dolního Posázaví“ v roce 2006 vystoupilo na nádvoří muzea několik trampských a folkových kapel a hudebníků. Tento improvizovaný koncert byl veřejností přijat s takovým ohlasem, že se muzeum rozhodlo toto vystoupení každoročně opakovat. A tak vznikla novodobá tradice „Muzejní potlach“. Každoročně v létě přiláká několik set vyznavačů trampské písničky i trampského životního stylu. Letos nás čeká již 19. ročník. S tuctem účinkujících jednotlivců i skupin, s družným posezením a opékáním buřtů. Kdy? 29. června od 13 hodin. Nenechte si potlach ujít – možná, že bude na pár let posledním. Nádvoří muzea totiž čeká napřesrok nezbytná rekonstrukce. Ta zasáhne i do sousedního parku, takže najít jiné místo pro potlach je z říše zázraků. Přinejmenším, pokud jde o Jílové. Kéž by se zázraky děly – a to jak ohledně potlachu 2025, tak ohledně co nejrychlejšího průběhu stavby. Nádvoří muzea, kde se v létě koná i řada divadelních akcí, je rozkošné a bylo by škoda o ně přijít na dlouho. Jenže narušená statika si žádá své a nedovolí už další odklady.