Botanická zahrada hl. m. Prahy již po dvacáté připravila oblíbenou výstavu motýlů. Do Prahy jako každoročně doputuje přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z nich se ve skleníku Fata Morgana vylíhnou krasavci několika desítek druhů. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý (Danaus plexippus).
Skleník Fata Morgana hostí výstavu tropických motýlů již od svého zpřístupnění pro veřejnost v roce 2004, tedy celých 20 let. Letošní ročník organizátoři zaměřili především na motýlí migraci. Součástí výstavy u skleníku Fata Morgana je i panelová výstava k akci „Roku motýlů 2024“, kterou tvůrci věnovali jejich ochraně.
Součástí přehlídky živých motýlů ve skleníku Fata Morgana je i výstava vyhynulých druhů tropických motýlů s názvem Ztracená krása. Tu Botanická zahrada Praha pořádá ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové. Atraktivní exponáty pocházejí z Afriky, Indonésie, Nové Guineje či Himálaje. Doplňují je akvarely akademického malíře Otakara Řípy, které umělecky ztvárňují překvapivou barevnost a tvarovou rozmanitost exotických zástupců řádu Lepidoptera. Autor pracoval podle skutečných exponátů motýlů a také se inspiroval hlubotiskovými reprografiemi Maxe Švabinského „Motýlí čas“. Výstava je umístěna do prostor malého sálu v multifunkčním objektu v Ornamentální zahradě.
„Jako každý rok se mohou návštěvníci těšit na přehlídku několika desítek druhů motýlů z tropických oblastí. Tato výstava patří každoročně k nejnavštěvovanějším akcím a v posledních letech ji zhlédne vždy okolo 100 000 zájemců. Téma migrace motýlů je velmi zajímavé. My se proto budeme snažit poodhalit tajemství, proč někteří motýli cestují často až tisíce kilometrů. Těší mě, že se v letošním roce také zaměříme i na ochranu motýlů, kteří žijí v našich zeměpisných šířkách. V tomto ohledu spolupracujeme s Českým svazem ochránců přírody,“ připomíná Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Praha
Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s botanickou zahradou také připravil expozici k „Roku motýlů 2024“. Dozvíte se na ní vybrané zajímavosti ze života motýlů a poskytne vám hned několik tipů na jejich ochranu. Panelovou výstavu najdete od 30. dubna do 18. května u vstupu do areálu zahrady u pokladny Fata Morgana. O víkendech a svátcích budou během výstavy motýlů probíhat tematické workshopy, které zájemce seznámí s detaily křídel nebo těl motýlů pod mikroskopem. Pro malé i velké návštěvníky tu připravili i výtvarné dílny v prostoru před skleníkem Fata Morgana.
Výstava začíná 19. dubna a končí 2. června. Potrvá tedy šest týdnů. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line. Skleník Fata Morgana je otevřený každý den mimo pondělí, a to od 9 do 19 hodin. Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz
Michaela Bičíková