Výstavu „PETROF 160 – klavír jako technické dílo“ zorganizovali při příležitosti 160. výročí založení firmy, která je jedním z nejvýznamnějších evropských výrobců akustických pianin a klavírů. V Národním technickém muzeu (NTM) tak můžete nahlédnout do historie i současnosti této významné české firmy. Dozvíte se ledacos i o procesu a technickém pozadí vzniku jmenovaných nástrojů. Výstava se koná při příležitosti letošního „Roku české hudby“ a je společným příspěvkem Národního technického muzea a společnosti PETROF.
Výstavu umístili v největším výstavním sále NTM. Vévodí jí prostorová vestavba ve tvaru zvětšeného ovinutí koncertního klavíru. Na vnitřní straně se odvíjí historická linka v podobě notové osnovy, kde noty symbolizují jednotlivé časové milníky. Na vyvýšeném podiu ve tvaru klavírového litinového rámu v nadživotní velikosti uvidíte exponáty, které reprezentují průřez historickým vývojem nástrojů PETROF. Třetí hlavní oddíl výstavy věnovali autoři výstavy výrobním technologiím. Představili výrobní postup v podobě katalogových záložek s jednotlivými polotovary v chronologickém pořadí od kmene stromu přes akustický element a lakovnu až po koncertní podium.
„Možná se návštěvník pozastaví nad tím, proč se zrovna v Národním technickém muzeu otevírá výstava klavírů. Na to je ale jednoduchá odpověď! Klavír totiž není jen mimořádný hudební nástroj, ale také pozoruhodné technické dílo. A navíc, kolika lidem je například známo, jak se vyrábí baraš neboli půda s rezonanční deskou a litinovým rámem? Kdo opravdu ví, jak vzniká struna, či jaké dřevo se používá na skříň a víko tohoto nástroje? “ říká Karel Ksandr, generální ředitel NTM. Ten myšlenku výstavy inicioval a rozvinul ji ve spolupráci s vedením letos jubilující firmy.
Například Klavír Ant. Petrof z roku 1865 je jedním z prvních nástrojů, které vyrobil osobně Antonín Petrof, zakladatel firmy. Jedná se pravděpodobně o nejstarší dochovaný klavír této značky. Jeho konstrukce je rovnostrunná, bez litinového rámu, pouze s železnými výztuhami. Dalším unikátem jeNeo-Bechstein – PETROF, tzv. radioklavír neboli elektroakustický klavír. Vyrobili ho už před druhou světovou válkou na základě německé licence podle patentu nositele Nobelovy ceny prof. Walthera Hermanna Nernsta. Výhodou tohoto klavíru bylo až třikrát delší znění tónu, jeho větší síla a možnost jeho zesílení a zeslabení. Klavír umožňuje napodobit zvuk varhan a pomocí speciálních dusítek také zvuk cembala. Pianola PETROF z roku 1929 je zase příkladem pianina s tichým elektromotorem a pneumatickou mechanikou. Tyto nástroje umožňovaly reprodukovat hudbu, kterou hudebník zahrál a zároveň ji zaznamenal na papírový perforovaný pás.
Klavír PETROF 173 BREEZE z roku 2024 zase vydává kulatý a romantický tón, který je pro piana značky PETROF typický. Je opatřený samohrajícím systémem QRS PNOmation3, který lze instalovat do jakéhokoliv klavíru. Návštěvníci si na výstavě mohou na jeden z klavírů dokonce i sami zahrát. Pro tento zážitek v NTM vybrali jedinečný nástroj MAGIC EGG z roku 2018 ve futuristické skořápce navržené Ing. arch. Robertem Fišerou.
„Výstava mě naplňuje velkou hrdostí. Představuje nejen oslavnou událost k výročí 160 let od založení naší společnosti, ale také příležitost k prozkoumání bohaté historie a vývoj technologie spojené s našimi klavíry. Díky spolupráci s Národním technickým muzeem máme příležitost sdílet s návštěvníky naše nadšení pro poctivé klavírnické řemeslo. Historie společnosti je dlouhá a plná zvratů. Vážíme si všech ocenění i krásných referencí od světových osobností, které hrají na naše nástroje nebo je vlastní. Věřím, že se nám prostřednictvím této výstavy podaří představit veřejnosti toto dědictví a být inspirací dalším generacím muzikantů, výrobců hudebních nástrojů a vůbec všem milovníkům hudby,“ doplnila Zuzana Ceralová Petrofová, prezidentka společnosti PETROF. Výstavu v Národním technickém muzeu jsme zahájili 10. dubna 2024 a potrvá do 31. ledna 2025. K výstavě připravujeme také program pro 2. stupeň základních škol, který bude v nabídce NTM od května.
Jan Duda, foto Edita Volková