Na návštěvníky poličského muzea čeká v sobotu 23. března bohatý dopolední i odpolední program spolu s výstavou „Vzhůru do středověku!“ a také „Dejte vejce malovaný...“, výstava, oživená starými řemesly a tradicemi.
O první jarní sobotě zavládne v poličském muzeu atmosféra středověku, starých řemesel, tradic a hlavně zábavy. Celé dopoledne budou návštěvníci přímo ve výstavě „Vzhůru do středověku!“ obdivovat řemeslníky při jejich činnosti. Také budou mít možnost pod jejich dohledem vyzkoušet svoji zručnost při tkaní, předení a při práci u hrnčířského kruhu. Na výstavě „Dejte vejce malovaný...“ se zase nechají inspirovat ukázkou zdobení kraslic.
Obě výstavy jsou plné hravých i vzdělávacích aktivit, takže o zábavu nebude nouze. „Obléknete gotický oděv nebo kroužkovou košili, ozdobíte se čelenkou se závojem nebo nasadíte rytířskou přilbu, potěžkáte meče a bijáky, vyskočíte na koně, zakusíte rytířský turnaj nebo střelbu z kuše. Také si přičichnete k dobové voňavce a pobavíte se ryze středověce, tedy roztáčením káči, chozením na chůdách, bořením kuželek nebo při hazardní hře v kostky. Také se můžete se stát písařem ve scriptoriu, vyzkoušet si náročnou práci iluminátora, ověřit své řemeslné dovednosti nebo zpytovat své hříchy na pranýři,“ vypočítává aktivity na výstavě „Vzhůru do středověku“ kurátorka výstavy Simona Valachová. Edukátorka výstavy „Dejte vejce malovaný...“ Světlana Dittrichová dodává: „Na velikonoční výstavě se inspirujete množstvím tradičních horáckých vzorů zdobení kraslic, ale i spoustou jednoduchých technik, které zvládne i začátečník. Podíváte se například, jak efektní je vejce zdobené obyčejnými tečkami nebo pomocí tekutých potravinářských barviv a ubrousků. Bezpochyby zaujmou i vejce opletená, obháčkovaná, obetkaná či vejce ve tvaru „kapkejku“ nebo kaktusu. Porovnáte i vejce různých druhů hospodářských zvířat. Pro děti jsme připravili mnoho hravých a tvořivých aktivit. Také se mohou podívat na video, jak roste kuře ve vejci nebo jak se líhne kuřátko.“
Kromě aktivit na výstavách na návštěvníky čekají tvořivé dílny. V MaTami si vyrobí památeční zápisník a jarně se naladí při výrobě tradičního vrkoče, na který muzejníci doporučují si přinést vlastní hrneček nebo květináč.
Program „Středověkého dne“ bude od 13.30 pokračovat pohádkou Turnaj krále Karla v podání pražského studia Damúza, kde malí i velcí diváci odhalí neznámou tvář Karla IV. a zjistí, jaký vlastně byl. Po pohádce budou následovat pohybové, tvořivé a hravé aktivity s nejen rytířskou tématikou „Staň se rytířem“. „Děti si mohou vyrobit koníčka na tyčce a zdolat s ním „nebezpečnou“ dráhu. Vy můžete zkusit i psaní brkem a svůj vzkaz rovnou zapečetíte. Pro zábavu a zbystření mozků jsme připravily středověké deskové i hazardní hry,“ doplňuje organizátorka akce Simona Valachová.
Středověký den vyvrcholí v 15.15 ukázkou středověkých hudebních nástrojů s poslechem dobové hudby a pro všechny, kteří se rádi baví, nácvikem společného tance. Jak zní a vypadají gotické a renesanční hudební nástroje představí hudební a taneční skupina Innamorata. Doprovodná akce k oběma jarním výstavám, „Středověký den“, proběhne v sobotu 23. března 2024 od 9.30 do 16.00 hodin.
TZ/Kaa