Začalo to vlky, následovalo dalších 23 zajímavých témat včetně povídání se známým průvodcem, o historii nebo o triatlonovém závodu Xterra. V současnosti vstupují „Šumavské podcasty“ již do své třetí sezony.
Šumavu je nejlepší zažít. Ale ne vždy taková možnost je. I proto destinační společnost PRO Šumavsko, z.s. chystá svým fanouškům každý měsíc podcast se zajímavým hostem, který má vždy co říct k tématům z oblasti. Začne například o bývalé a slavné tradici šumavských skláren. Bohužel nám po nich zůstaly pouze barevné skleněné střepy, které občas nachází vodáci, když sjíždí Vltavu. Rostoucí počet posluchačů potvrzuje, že lidi povídání o šumavských motivech baví. A to ať o těch aktuálních, historických, sportovních, ale i těch s opravdu vzácnými hosty, kteří právem mohou tvrdit, že jsou na Šumavě doma.
„Jsme moc rádi, jak se podcasty uchytily. V listopadu vstupujeme do třetí sezony a stále nás napadají další témata, která chceme představit. Nový ročník zahájíme něčím, na co se sama těším, a to bude historie sklářství na Šumavě. Potvrzuje se nám, že podcasty působí na posluchače i jako motivace k dalšímu objevování a cestování,“ uvádí produktová manažerka turistické oblasti Marie Korousová.
O rok mladší než podcasty jsou veřejné besedy o Šumavě. U nich chystáme novinku, a to dlouhodobý plán témat na několik měsíců dopředu. Živé povídání s hosty plánujeme třeba o tradicích na staré Šumavě, vánočních svátcích, sklářství, Karlu Klostermannovi a 25letém výročí jeho spolku. Dorazit by měl i Petr Šmíd, nový kastelán renesančního zámku Kratochvíle, který po dlouhých 37 letech nahradil ve funkci Vojtěcha Troupa.
Jednáme i s dalšími případnými hosty. Co se nemění, to je místo. Dějištěm bude tradičně Café Mráz ve Vimperku. „Novinkou v pořadu besed bude cestovatelská přednáška Romana Žaloudka. Všechny díly si zájemci mohou také poslechnout na podcastových platformách a na Youtube kanálu destinačního managementu PRO Šumavsko,“ přibližuje M. Korousová.
Šumavsko zveřejnilo ještě jednu zajímavou novinku. Tou je nabídka vzdělávacích programů pro děti od mateřských škol až po střední školy. Zájemci si mohou vybírat z trojice programů, a to „Návrat vlků do šumavské přírody“, „Kdo žije v šumavském lese“ či „Ochrana přírody a průvodcování v NP Šumava“. Vždy se jedná o interaktivní program environmentální výchovy s odborným lektorem na dvě vyučovací hodiny s přestávkou a s tím, že vše tu přizpůsobují věku dětí. Na závěr si účastníci sami vyzkouší vlastní kreativní aktivitu. Více informací o programech poskytuje a objednávky přijímá produktová manažerka. Další podrobnosti jsou i na webu www.sumavsko.cz.
Jana Píchová