Obnovený areál Slunečních lázní v Luhačovicích vznikl rekonstrukcí nevyužívaných lázeňských objektů a nyní slouží jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. Ve zrekonstruovaných Slunečních lázních poznáte luhačovickou lázeňskou tradici i typickou Jurkovičovu architekturu ve spojení s moderním pojetím trávení volného času.
Bývalá plovárna s bazénem a kabinkami v bezprostřední blízkosti Vodoléčebného ústavu byla funkční až do roku 1995, kdy přestala vyhovovat hygienickým předpisům. Stavbaři rekonstruovali zmíněné objekty v letech 2021 až 2024. Projekt obnovy jednotlivých staveb i okolního exteriéru zpracoval architekt Petr Všetečka a stavební činnost probíhala pod dohledem památkové péče Národního památkového ústavu ÚOP Kroměříž a Odboru životního prostředí, památkové péče MěÚ Luhačovice. Během rekonstrukce v Luhačovicích obnovili Vodoléčebný ústav, Říční a sluneční lázně, Sirné a slatinné lázně a další důležité objekty. Investice do obnovy areálu Slunečních lázní řešili zastupitelé lázní i města částečně z dotací i z vlastních zdrojů.
„Hlavním cílem obnovy Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní byla záchrana výjimečného architektonického díla Dušana Jurkoviče. Již nyní mohou hosté navštívit muzeální expozici a brzy zpřístupníme celý areál. Poslední květnový víkend slavnostně zahájíme letošní „Sluneční sezónu“ s programem pro veřejnost,“ informoval generální ředitel Lázní Luhačovice, a.s. Jiří Dědek.
„Jako akcionáři cítíme, že k vlastnictví významné místní infrastruktury a k podnikání v oboru lázeňství patří vysoká míra společenské odpovědnosti. Svou aktivitou chceme inspirovat ostatní a vážíme si všech, kteří pro Luhačovice něco dělají,“ dodal Eduard Bláha, předseda představenstva Lázní Luhačovice, a.s.
Vodoléčebný ústav i Sluneční lázně jsou kulturními památkami. Budovu bývalé Vodoléčby zároveň zapsali na indikativní seznam návrhů na národní kulturní památku. „Po rekonstrukci již bývalý bazén zdejší plovárny nebude sloužit ke koupání, ale vznikl zde okrasný biotop. Skutečným srdcem areálu je ale restaurovaný objekt Vodoléčebného ústavu s expozicí, kterou jsme věnovali dílu architekta Dušana Jurkoviče, a také vzpomínce na hudebního skladatele Leoše Janáčka, který v Luhačovicích často a rád pobýval. Dominantou hlavní prohlídkové trasy je zrestaurovaná Jurkovičova Odpočívárna, vybavená replikami původního mobiliáře z roku 1902. Nechybí ani artefakty z původního mlýna, na jehož místě postavili naši předkové Vodoléčebný ústav, ani autentický model, znázorňující podobu areálu z roku 1910,“ tvrdí ředitelka Slunečních lázní Hana Felcmanová. „Druhé podlaží jsme věnovali Leoši Janáčkovi. Můžete si tu vyposlechnout hudební ukázky z jeho tvorby včetně televizního záznamu Glagolské mše. Památkou lze volně procházet, zdržet se libovolně dlouho a na kterémkoliv místě. V případě zájmu si můžete objednat komentovanou prohlídku s průvodcem. Kromě standardního návštěvnického využití by měl objekt poskytovat ideální zázemí pro konání kulturních akcí pro dospělé i děti, tematické dny a výstavy. Na zmíněných plánech mimo jiné spolupracujeme i s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně.“ Celý areál má ambici stát se dalším turisticky atraktivním místem Luhačovic pro následující generace.
Celková investice přesáhla 150 mil. Kč. Nedotační část financovali akcionáři společnosti Lázně Luhačovice, kteří poskytli projektu vedle vlastních zdrojů financování také personální a organizační podporu a nad rámec projektu investovali do dalších úprav.
Dalibor Chrastina