Státní zámek Lednice
Amonit je již dávno vyhynulý mořský hlavonožec z prvohor a částečně druhohor. Měl poměrně pohlednou ulitu, která ho nadnášela. To je také vše, co po něm až do dnešní doby ve vápencových usazeninách zůstalo. Pokud byste se chtěli dozvědět více, novou a lákavou expozici s názvem „Příběh AMONIT“ najdete ve IV. prohlídkovém okruhu v barokní krápníkové jeskyni na státním zámku v Lednici. Slavnostně ji otevřeli v sobotu 20. dubna 2024. Mimochodem, pokračování příběhu tohoto zajímavého hlavonožce vás čeká i v nedalekém stejnojmenném lednickém vinařství.
V prehistorických dobách oblast dnešního Lednicko-valtického areálu a nejjižnější část jižní Moravy pokrývalo mělké moře, ve kterém rostly korálové útesy a pulzoval bohatý mořský život. Když ustoupilo, zůstaly po něm mohutné sedimenty, které se v průběhu času metamorfozovaly na vápenec. Krom zkamenělin všeho druhu tu také nalezneme prastaré schránky amonitů. Ovlivnily mnohé místní. Zvěčnil je například ve svých dílech zdejší akademický malíř Petr Modlitba a najdeme je i na plátnech Zdeňka Buriana.
Ve státním zámku Lednice k výstavě „Příběh AMONIT“ nápaditě využili barokní umělou krápníkovou jeskyni. Ta po instalaci zkamenělin poskytuje představu, jak to asi vypadalo pod hladinou prvohorního moře. Symbolem expozice a výstavy je dravý hlavonožec amonit, jehož zkamenělé schránky tvoří spolu s vymřelými korály a mušlemi vápencové podloží dnešních vinohradů. Zdejší vápence mimochodem pozitivně ovlivňují nezaměnitelnou chuť lednického vína. „Barokní grota je velmi oblíbený prohlídkový okruh díky umělým krápníkům a technickému zázemí. Nyní je ještě atraktivnější zásluhou zajímavé výstavy zkamenělin, které pocházejí z nejbližšího okolí. Skvělé je, že výstava dokáže zaujmout dospělé i děti,“ tvrdí kastelánka Ivana Holásková. Právě pro děti tu vymysleli pohádkový komiks o amonitkovi Jurovi, který jim povypráví o životě v dávných moří a vývoji krajiny.
Na expozici „Příběh AMONIT“ se podílelo stejnojmenné lednické vinařství Amonit, dále Masarykova univerzita v Brně, Ústav geologických věd a Regionální muzeum v Mikulově, které ochotně zapůjčilo v depozitáři pečlivě střežené exponáty zkamenělin.
To ale není konec. Příběh dravého hlavonožce pokračuje i ve stejnojmenném lednickém Vinařství AMONIT. Tady si mohou návštěvníci prohlédnout další prehistorické artefakty a ochutnat vína, které ovlivnilo již zmíněné vápenité podloží vinohradů. Vinařství AMONIT Lednice navazuje na tradici vinařství v oblasti Lednicko-valtického areálu. Symbolem jmenovaného vinařství v srdci Moravského ráje je právě již zmíněný pravěký živočich dávných moří, který se kdysi proháněl tam, kde se dnes rozkládají vinohrady. Současně s otevřením výstavy v Lednickém zámku 20. dubna ve vinařství také slavnostně pokřtili dvě řady vín Harmonie (harmonická a skvěle pitelná vína) a Evoluce (PIWI, což jsou nové, plísním a nemocem odolné, odrůdy révy vinné z moravských vinohradů, které vyžadují minimum chemických postřiků) se schránkou amonita na etiketě. Jsou to vína pro vinotéky, slavnostní chvíle a gastronomii. Jsou to vína příjemně plná a s jemnými minerálními podtóny. Proto je enologové a sommeliéři po právu nazývají „Vína z Moravského ráje“.
Budovu vinařství obložili majitelé zdejším mušličkovým vápencem, ve kterém může návštěvník na vlastní oči obdivovat zmíněné zkameněliny. Součástí vinařství je i nádherná zahrada a vinařský Stellplatz v blízkosti lužního lesa a romantické zámecké Dyje. Vynikající zážitek si užije každý, kdo si posedí se sklenkou vína pod zdejší pergolou. Nezapomněli ani na děti. Postavili pro ně poutavý dětský svět, kde se mohou například houpat na zdejší specialitě, a to na dřevěných konících, umně zhotovených ze starých vinných sudů.
Za návštěvu stojí také degustační sklepy s názvem „Valtické Podzemí“. Jde doslova o podzemní město vína a podzemní labyrint historických, ve skále tesaných, chodeb, v současnosti proměněných na vinné sklepy. Na zdejší vyhlášené večery s cimbálkou a podobně návštěvníci dlouho a rádi vzpomínají.
Antonín Karoch / tz