Už jsme si zvykli létat na dovolenou do zahraničí. Koně Převalského také poletí, ale armádními letadly. První transporty koní Převalského z Evropy do Kazachstánu se uskuteční letos v červnu v rámci projektu „Návrat divokých koní 2024“. Dva armádní letouny CASA s celkem osmi koňmi na palubě odstartují 3. června z letišť v Praze a Berlíně. Cílem je letiště v Arkalyku ve středním Kazachstánu.
Z přírody kůň Převalského vymizel koncem 60. let minulého století. Na jeho záchraně v lidské péči se významně podíleli chovatelé ze Zoo Praha, kteří tu od roku 1959 vedou jeho světovou plemennou knihu. Angažovali se i v pozdějším návratu koně Převalského do Mongolska devíti transporty na západ této země v letech 2011 až 2019. Nyní Zoo Praha vedle návratu ‚převaláků‘ do Kazachstánu připravuje rovněž projekt jejich reintrodukce do východního Mongolska.
„Po transportech koní Převalského do Mongolska začínáme psát novou kapitolu návratu posledního divokého koně do areálu jeho původního rozšíření,“ informoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „V Kazachstánu jsme jako nejvhodnější oblast pro reintrodukci ‚převaláků‘ vybrali oblast Altyn Dala, tedy Zlaté stepi.“ Cílem „kazachstánského“ projektu je přepravit během pěti let do oblasti Altyn Dala alespoň 40 koní Převalského, kteří budou tvořit základ zdejší populace. Jejich přepravu budou zajišťovat pracovníci Zoo Praha ve spolupráci s Armádou České republiky a dalšími partnery.
„Kůň Převalského je ikonickým zvířetem, reprezentující úspěšný příběh záchrany druhu. Vyhynulý v přírodě, zachráněný díky zoo a ve správné době navrácený do místa původního výskytu. Pro Evropskou asociaci zoologických zahrad a akvárií je právě toto jedním z klíčových aspektů progresivních zoo, tedy jejich zapojení do EAZA Ex situ programů (EEP) a jejich snahou propojit to s ochranou in situ, tedy ochranou divoké přírody,“ vysvětlil prezident EAZA Endre Papp.
Letouny poletí na letiště Arkalyk s mezipřistáními v Istanbulu a Baku. Přistání v Arkalyku plánují v úterý 4. června ráno, vypouštění koní do aklimatizační ohrady v Alibi po jejich pozemním transportu tentýž den večer. „Počítáme s přepravou tří hřebců a pěti klisen z Prahy a Berlína dvěma letouny CASA C-295M Armády České republiky. Čtyři koně vypravíme jedním strojem z vojenského letiště Praha-Kbely, další čtyři vypraví z Berlína chovatelé z Tierpark Berlín. Oba letouny odstartují v pondělí 3. června 2024 po poledni,“ uvedl brigádní generál Jaroslav Falta, velitel 24. základny dopravního letectví na Letišti Praha-Kbely.
„Na místě jsme již před lety vybudovali základní infrastrukturu, kterou jsme využili zejména pro reintrodukci asijských oslů kulanů. Centrum Alibi bude nyní sloužit dalšímu druhu kopytníka a po nutných úpravách se stane vstupní bránou koní Převalského do Zlaté stepi,“ doplnil Steffen Zuther, výzkumný pracovník Frankfurtské zoologické společnosti. Ta spolu s partnery v roce 2006 založila Iniciativu pro ochranu Altyn Dala, která usiluje o komplexní ochranu tamních stepních ekosystémů.
Projekt „Návrat divokých koní“ financují z konta „Pomáháme jim přežít“, na které díky Magistrátu hl. m. Prahy putuje mimo jiné 8 Kč z každé vstupenky do Zoo Praha. „Jsem velmi hrdá na in situ projekty Zoo Praha, ve kterých osobně vidím jeden z hlavních smyslů moderních zoo. Každý svou návštěvou pražské zoo pomůže dobré věci. O to víc mě těší pohled na dosavadní návštěvnost zoo, do které už letos zavítalo přes 130 000 návštěvníků,“ uvedla náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Jana Komrsková.
Další informace, fotografie k využití v médiích či loga všech partnerských organizací naleznete zde: www.zoopraha.cz/kazachstan-2024.
Filip Mašek