Vypadá to, že letošní ročník nebude zlý
Při hodnocení kvality a požadovaných vlastností vín ucházejících se o možnost v letošním roce používat značku Svatomartinské uspělo 326 vín od 76 vinařů a vinařských firem. Od 11. listopadu můžeme vychutnávat přes 2 miliony lahví s touto značkou. Pokud by vinaři využili právo prodávat všechna vína, která úspěšně prošla hodnocením pod známkou Svatomartinské dostalo by se na trh rekordních cca 2,78 mil. lahví.
V nabídce Svatomartinských vín tradičně najdete vína bílá (149), následují růžová a klarety (101) a červená vína (76). Pod značkou Svatomartinské mohou vinaři vyrábět pouze vína z povolených odrůd nebo jejich cuvée. U bílých vín se jedná o Müller Thurgau (80), Muškát moravský (48) a Veltlínské červené rané (21), u růžových o Zweigeltrebe (54), Svatovavřinecké (40) a Modrý Portugal (6) a u červených o Modrý Portugal (53) a Svatovavřinecké (23). Jediné letošní cuvée je růžový klaret.
„Svatomartinská vína se za dobu své obnovené tradice stala doslova fenoménem. Nejen pro zapálené fanoušky moravských a českých vín se stal 11. listopad na sv. Martina vyloženě svátkem tohoto mladého vína. Od několika tisíc lahví první rok, kdy Vinařský fond se značkou Svatomartinské přišel na trh, jsme se dopracovali až k více než dvěma milionům. Z několika setkání zejména ve vinařských centrech jižní Moravy se v současnosti po celé republice konají desítky akcí. Z desítek šarží Svatomartinských vín máme už aktuální stovky. Ale největší úspěch Svatomartinských vín vidím v tom, že se stala symbolem a prostředkem setkávání lidí a sdílení radosti ze života. To je přesně to, co od moravských a českých vín chceme,“ prohlásil Mgr. Zbyněk Vičar, ředitel Vinařského fondu, který známku Svatomartinské vlastní a každoročně ji propůjčuje.
Pro letošní rok přistoupila tato instituce k úpravě podmínek. Prostřednictvím e-shopů si tak Svatomartinská vína mohli zákazníci objednávat už od čtvrtka 9. 11., ovšem s upozorněním, že Svatomartinské víno byste měli konzumovat až od soboty 11. 11. Prodej prostřednictvím maloobchodu a gastronomických podniků je ale beze změny povolený až od jedenáctého.
Letošní bílá vína z odrůdy Müller Thurgau vynikají tóny zralé bílé broskve se šťavnatými kyselinami. Muškáty moravské jsou příjemně citrusové, některé s dotekem zralého kiwi. Veltlínské červené rané pak má svěží šťavnatou chuť a vyniká lehkou ušlechtilou vůní s tóny manga, limety a dalšího exotického ovoce. V růžových všeobecně vynikají tónu jogurtu s jahodami nebo lesním ovocem. Červená jsou zase sametově jemná, s vůní květů fialky a dalších jarních lučních bylin a s pikantní svěžestí.
„Možnost nosit známku Svatomartinské mají pouze vína, která uspějí při hodnocení odborné komise. Při bodování musí takové víno získat alespoň 80 z celkových 100 bodů. Hodnotí se čistota vína, barva, vůně, chuť a celkový dojem,“ přiblížil Ing. Petr Gondáš z Národního vinařského centra, který má hodnocení Svatomartinských vín na starosti a dodal: „Letos z celkového počtu 349 přihlášených vín neuspělo pouze 23, což letošní ročník řadí mezi historicky nejúspěšnější a naznačuje, že nás letos čekají výborná vína. Přesto, nebo právě proto, budeme kontrolovat i nalahvovaná vína v obchodní síti, aby měli všichni jistotu, že tyto nápoje opravdu prošly hodnocením.“
U příležitosti Svatomartinských vín se také koná nespočet koštů a oslav. Těm tradičně dominuje již odstartovaný Svatomartinský košt v Brně. „V sobotu 11. listopadu v 11 hodin na náměstí Svobody v Brně, jsme tradičně pořádali největší ochutnávku Svatomartinských vín v republice. Na programu jsme měli početný průvod, žehnání Svatomartinského vína a slavnostní přípitek. Návštěvníci mohli ochutnat minimálně stovku Svatomartinských vín od několika desítek vinařů a nechyběl svatý Martin na bílém koni, kterého letos ztvárnil známý herec Michal Isteník,“ dodal za pořadatelský Vinařský fond ředitel Z. Vičar. Vinařský fond zároveň podporuje řadu dalších svatomartinských akcí po celé republice. Jejich přehled najdete v kalendáři akcí na webu Vína z Moravy, vína z Čech.
Šárka Podlenová