Během letošního léta poškodil silný vítr ve státních lesích asi 200 tisíc metrů krychlových dřeva. Se zpracováním se začalo okamžitě. Asi největší objem narušeného dříví je aktuálně v okolí Mostů u Jablunkova. Lesy ČR tedy, kvůli zajištění bezpečnosti, požádaly Městský úřad Jablunkov o vyhlášení dočasného zákazu vstupu veřejnosti do porostů. Další žádost podnik podal i Městskému úřadu v Litvínově.
Letní větrné smršti nejsou ničím mimořádným a podnik s nimi počítá. „Dříví zpracujeme do začátku zimy, a to vlastními kapacitami i s pomocí smluvních partnerů,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
Na Jablunkovsku v Severomoravském kraji vítr minulý víkend poškodil asi 30 tisíc metrů krychlových dříví a v lesích tam působí několik harvestorových uzlů, vyvážecích souprav a další lesnická technika. „Celý týden odstraňujeme dříví z lesních cest,“ řekl jablunkovský lesní správce Oldřich Gajdušek. Kvůli bezpečnosti Lesy ČR požádaly Městský úřad Jablunkov o tříměsíční zákaz vstupu veřejnosti v celém katastrálním území Mostů u Jablunkova. Žádost nyní úřad posoudí.
Obdobný objem dříví se zpracovává v jihočeských Novohradských horách, zejména v okolí Žofína, Leopoldova a Pohoří na Šumavě. Tam se zatím o zákazu vstupu neuvažuje. Vítr ale v jižních Čechách poškodil také historický plot ve Staré oboře u Hluboké nad Vltavou a voda způsobila erozi na několika tamějších cestách. Škodu Lesy ČR předběžně odhadují na deset až patnáct milionů korun.
Během léta, ale i v předchozích měsících dopadávaly velké větve a torza asi stopadesátiletých stromů z okolních lesů na turistické trasy a naučné stezky také ve Východním Krušnohoří. Opakovaně například nedaleko panelových domů u Tesařovy stezky v Horním Litvínově. „Mnoho stromů v této oblasti je ve špatném zdravotním stavu s viditelným poškozením. Žádáme tedy státní správu o tříměsíční veřejné uzavření jižní části Tesařovy cesty a také oblasti nad zástavbou v Alešově, Sokolské a Ukrajinské ulici v Litvínově, abychom mohli stromy označit a zpracovat. V porostech ponecháme části kmenů a dutin, které jako mrtvé dřevo podpoří biodiverzitu,“ vysvětlil tamější oblastní ředitel Lesů ČR Václav Bašta.
Eva Jouklová