Dvě mláďata želv dlaždicovitých mají nyní velmi měkký krunýř a zůstávají prozatím v zázemí. První rozmnožení tohoto druhu v evropských zoologických zahradách je výsledkem patnáctiletého snažení týmu kurátora Petra Velenského. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha
Tým kurátora Petra Velenského dokázal rozmnožit extrémně choulostivé želvy dlaždicovité. Dvě mláďata těchto houbožravých plazů se zde vylíhla jako vůbec v první zoo v Evropě. Do nedávna přitom považovali odborníci tyto želvy dokonce za nechovatelné.
Želvy dlaždicovité jsou podle Červeného seznamu IUCN ohroženým druhem, v Číně pak dokonce kriticky ohroženým. Příčinou je vedle ztráty přirozeného prostředí i ilegální obchod na asijských trzích. Úspěšné rozmnožení v ZOO Praha je proto velmi důležitým počinem. Pokud se odchov zdaří, může vznikající pražská metodika pomoci v chovu i dalším chovatelským institucím.
„Bez nadsázky mohu říct, že za odchovem stojí patnáct let našeho snažení,“ říká kurátor plazů Petr Velenský. „První tři samice jsme obdrželi v dubnu 2008. Teprve v roce 2014 jsme těmto houbožravým, ke stresu náchylným a psychicky labilním želvám vyprecizovali podmínky terária ve Velemlokáriu do takové podoby, se kterou jsme my i želvy byli spokojení. Ve stejném roce k nám dorazil i domnělý samec. Ten se záhy ukázal být čtvrtou samicí v našem chovu.“ Zatímco čtveřice samic prosperovala v expozici, která imituje chladné horské prostředí tropů jihovýchodní Asie. Samce ale nemohli najít zejména, protože pražská zoo chová tento druh jako jediná v Evropě. Pátrání proto zahrada rozšířila do celého světa. Až v roce 2020 v ZOO Praha získali informace o vhodném jedinci v Taipei ZOO na Tchaj-wanu. Ale ani tehdy peripetie neskončily.
„Se ZOO Taipei máme vřelé vztahy. Ostatně pochází z ní i náš pár luskounů. Avšak kýžený samec želvy dlaždicovité se do tamní zoo dostal jako zabavené zvíře. Jeho cestu k nám proto zkomplikoval legislativní proces. Po velmi perném vyřízení administrativy a transportu, který tento druh nesnáší dobře, k nám samec dorazil až v prosinci 2022,“ líčí dál P. Velenský.
Ihned po konci karantény začal samec s námluvami. Na konci letošního března nakladla jedna ze samic snůšku vajec do hnízdní kupy, kterou pečlivě střežila. Vedle nezvyklého jídelníčku je totiž další zvláštností těchto želv i rodičovská péče o vejce. Začátkem června se z nich vylíhly dvě malé želvy, které zatím zůstávají v zázemí. Skupinu dospělců ale mohou návštěvníci pozorovat ve Velemlokáriu.
Filip Mašek