Uzavřením vodních stavítek se počátkem příštího týdne zvedne hladina vody v kanálech i tůních v Kančí oboře mezi Lednicí a Břeclaví a na přelomu března a dubna v porostech od Hodonína k Lanžhotu. Lesy ČR tak záměrně zaplaví vysychající lužní porosty a zásobí je vodou po zbytek roku. Lužní lesy tak získají na životnosti i na atraktivitě pro pozorovatele přírody.
Lesníci postupně uzavřou soustavu stavítek a nechají rozlít vodu do porostů, takže zaplaví kanály, tůně, slepá ramena, prohlubně i jezírka. „Nejde o povodňovou vlnu, ale postupné zvyšování vodní hladiny, což svědčí kromě lesů také obojživelníkům, jako jsou čolek, skokan, kuňka či ropucha. Snažíme se o přirozený vodní režim, který změnily dřívější vodohospodářské úpravy na Dyji,“ vysvětlil Jan Dovrtěl z Lesů ČR, který se zabývá ochranou přírody. V Kančí oboře bude do porostů natékat voda ze Staré Dyje. V některých místech se může vylít i na páteřní asfaltovou lesní cestu. „Cyklisty neohrozí, ale je třeba s tím počítat,“ říká vedoucí valtického polesí Bronislav Konečný. Stejně budou lesníci postupovat na polesí Tvrdonice, tedy v lesích od Hodonína k Lanžhotu, které zaplaví voda z řeky Moravy.
V polovině dubna se stavítka znovu otevřou a hladina všech naplněných prohlubní se opět vrátí do normálu. Lesy ČR tak postupují v rámci vlastního programu Vracíme vodu lesu. Více o něm a projektech se dočtete zde: www.vracimevodulesu.cz.
Eva Jouklová