Muškát ornamentalka, leto 2021
Botanická zahrada hl. m. Prahy na letošní rok opět připravila ve spolupráci se členy Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie oblíbenou muškátovou burzu. Muškáty a další balkonové rostliny zaplní expozici Ornamentální zahrady od 27. do 29. května. Na tuto akci se často sjíždějí milovníci dotyčných květin z celé republiky i ze zahraničí.
Muškáty ve sbírkách botanické zahrady
S muškáty se mohou návštěvníci setkat i přímo v expozicích botanické zahrady. V expozici
Svět sukulentů právě kvetou pelargonie původem z Jihoafrické republiky. Jde o botanické druhy, například Pelargonium echinatum, Pelergonium magenteum nebo Pelargonium tetragonum, které patří mezi unikátní sbírkové rostliny. Svým vzhledem ale muškát nepřipomínají. Pochází z oblasti údolí Little Karoo v západní části Jihoafrické republiky. Kolekce zahradních pelargonií, zahrnující více než 200 odrůd, jsou v sezóně ozdobou Ornamentální zahrady. Vonné pelargonie mohou návštěvníci obdivovat v expozici užitkové flóry s aromatickými a léčivými rostlinami. Mezi největší perly ve zdejší sbírce patří letité exempláře vonných pelargonií a původní české odrůdy, například 'Baletka' nebo 'Evka'.
Unikátní rostliny na prodej
Muškátová burza se v trojské botanické zahradě koná již po deváté. Své výpěstky zde tradičně prodávají členové Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie, zájemci si ale rovněž mohou zakoupit rostliny vypěstované přímo v botanické zahradě. Kromě tradičních muškátů zde budou k dostání i méně obvyklé druhy a odrůdy. Velký zájem bývá o muškáty velkokvěté, andělské, vonné nebo pelargonie s ozdobnými listy. Kromě muškátů zde bude možno pořídit i další balkonové rostliny a rostliny určené do nádob, jako jsou petúnie, bakopy nebo africké kopřivy, a také nejrůznější bylinky, jako bazalky mnoha rozmanitých vůní, barev a tvarů, majoránku, saturejku a další druhy léčivých a kořeninových rostlin. Kromě běžně dostupných druhů si návštěvníci, kteří přijdou včas, mohou zakoupit i některé rostliny, které v domácích sbírkách nejsou příliš obvyklé, ať už se jedná o vysoké letité pelargonie ze sbírek botanické zahrady, nebo o subtropické trvalky původem z jižní Afriky nebo z USA. Příkladem je nádherná kapská fuchsie (Phygelius spp.) nebo dále chocholatice a citronečníky. Nabídku doplní tropické rostliny do interiéru, například kávovníky nebo orchideje.
Kniha Pelargonie
Detaily o původu pelargonií, jejich pěstování, ale i využití prozradí kniha Pelargonie z pera trojice kurátorek Botanické zahrady hl. m. Prahy, Aleny Novákové, Evy Smržové a Jarmily Skružné. Botanická zahrada tuto knihu vydala v roce 2020. Publikace provází celým světem rodu Pelargonium, seznamuje čtenáře s botanickými druhy i odrůdami u nás běžně pěstovanými. Knihu bude možné zakoupit přímo na muškátové burze, které se průběžně zúčastní i autorky knihy. Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz