Takhle by mělo vypadat Návštěvnické centrum jih
Botanická zahrada hl. m. Prahy pokračuje v modernizaci. V současné době probíhá stavba nového výstavního pavilonu a centra pro návštěvníky v Nádvorní ulici. Na začátku roku 2022 tu zahájí další významný projekt, a to přemostění, které propojí areál u skleníku Fata Morgana s venkovními expozicemi.
Botanická zahrada pokračuje v obměnách a modernizaci areálu na základě generelu územního rozvoje, platného od roku 2017. „Stavba nového multifunkčního sálu pokračuje podle plánu. Hotové jsou inženýrské sítě a již připravujeme základy pro zvýšená patra. Hrubou stavbu bychom měli dokončit v dubnu 2022. Pak bude následovat instalace technologií a vnitřního vybavení. Otevření plánujeme na první čtvrtletí roku 2023. Současně připravujeme ještě další projekty,“ informuje Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
„Botanická zahrada a její expozice, včetně vinice sv. Kláry, patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější místa našeho hlavního města. Podle mě také mezi ta nejkrásnější. Magistrátu, jako zřizovateli, velmi záleží na vysokém návštěvnickém komfortu. Cílem rozvoje botanické zahrady je, aby se její prostory staly moderním areálem pro odpočinek i pro vzdělávání. Díky novým projektům a nově vznikajícím expozicím se trojská zahrada zařadí mezi nejmodernější botanické areály na světě. Já věřím, že kromě domácích návštěvníků bude čím dál více lákat i ty zahraniční,“ doplňuje Petr Hlubuček, náměstek primátora hlavního města Prahy.
Areál pro vzdělání i odpočinek
V ulici Nádvorní vyrostou dva nové objekty se vstupem, návštěvnickým centrem a obchodem se suvenýry. Ústředním prostorem v rámci výstavního pavilonu bude multifunkční sál, který poslouží pro výstavy, přednášky a vzdělávací akce. Současně zde vyroste objekt s technickým zázemím pro zaměstnance. Podle návrhu architektů z architektonického studia AND budou nové stavby ladit s okolními partiemi expozice Ornamentální zahrady. Použijí zde při stavbě přírodní materiály a celkově budovu pojmou spíše jako pozadí pro dominantní popínavou zeleň. Lehkost jí dodává velkoplošné prosklení některých stěn, které vizuálně propojí interiér a exteriér v jeden celek. Komunikačně spojuje oba objekty lehká pergola, chránící návštěvníky proti dešti či letnímu slunci. Součástí klidové zóny budou kaskádovitá jezírka, navazující na současnou vodní plochu, kde stavitelé zajiští umělý koloběh vody. Stavbu realizuje stavební společnost OHLA ŽS, která již v trojské botanické zahradě vybudovala nový vstupní areál pod skleníkem Fata Morgana s restaurací, a také vodovod, kterým přivedli do areálu zahrady vodu z Vltavy.
Most do skleníku Fata Morgana a nový prostor pro degustaci vína
Se začátkem roku 2022 zde podle plánu zahájí také dva nové projekty. Aktuálně probíhají výběrová řízení na zhotovitele obou staveb. Stavby by měly propojit venkovní expozice areálu botanické zahrady a tropický skleník Fata Morgana do jednoho celku. Obě části areálu spojí most, který nově překlene veřejnou cestou mezi Trojou a Sídlištěm Bohnice. Na přemostění budou v obou částech navazovat nové expozice.
Ve stejné době zahájí botanická zahrada modernizaci a rekonstrukci viničního domku na vinici sv. Kláry. Návrh z ateliéru architekta Ladislava Lábuse řeší umístění degustačních prostor v objektu za viničním domkem, se kterým ho propojí spojovací průchody. Po dostavbě tu budou toalety pro návštěvníky a zaměstnance, nezbytné provozní zázemí vinárny a zejména nový, větší prostor pro degustace a společenské akce. Celý objekt architekti částečně situovali pod zem s tím, že hlavní pohledová část bude v prostoru stávající terasy. Svým vzhledem tato nová stavba nijak nenaruší charakter vinice, zvýší komfort návštěvníků i personálu a dokonale naplní potenciál daného místa. Současný provoz vinotéky se po dobu rekonstrukce přesune do objektu bistra v Ornamentální zahradě.
Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.