Eva Jouklová
Tak vypadají nově obnovené meandry u Nasavrk
Víkendová velká voda prověřila nové přírodní koryto Debrného potoka, které nechaly nad městečkem Nasavrky v Pardubickém kraji, nedaleko skanzenu Země Keltů, vybudovat za bezmála 980 tisíc korun Lesy České republiky. Voda se z meandrujícího koryta rozlila do přilehlé nivy a naplnilo se i všech sedm nových tůní. Podnik projekt dokončil v rámci vlastního programu „Vracíme vodu lesu“.
V minulém století v rámci intenzivních melioračních prací tehdy odklonili vodohospodáři vodní tok jiným směrem. Dále ho spádově upravili a přeložili z přirozené nivy podél lesa, jak bylo tehdy moderní. Voda rychle odtékala a v nivě chyběla. Také splaveniny, především sedimenty z okolních lesních pozemků, se dostávaly po vodě až do přírodní památky „V Koutech“ a zanášely ji.
Dnes nahradilo přírodní, meandrující a dlouhé bezmála půl kilometru dlouhé koryto to uměle napřímené a zahloubené. V přilehlé nivě i v nových tůních se dnes drží voda. Nová sedimentační tůň, kterou nechali odborníci z Lesů ČR vyhloubit na 247 metrech čtverečních, zachycuje splaveniny. V místě nově vysadili 15 olší, tedy stromů, které zamokřený biotop preferují a zároveň zpevňují břehy. „Zpomalili jsme odtok vody a zlepšili její retenci, což se potvrdilo během současné víkendové povodňové vlny. Větší škody nenapáchala, protože se změnily ekologické i hydrologické podmínky území,“ vysvětlil Tomáš Sajdl, vedoucí správy toků pro oblast povodí Labe z Lesů ČR.
Protože se stavělo v CHKO Železné hory, záměry vodohospodáři z Lesů ČR konzultovali s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Projekt spolufinancovala Evropská unie z Operačního programu Životní prostředí. Projekty ze všech krajů, dokončené i rozestavěné, naleznete na www.vracimevodulesu.cz