Eva Jouklová
Nový úsek přeshraniční stokilometrové pěší „Lesní stezky Labské pískovce“, která vede z Německa do České republiky přes stolové hory Českosaským Švýcarskem, vyznačili na Děčínsku lesníci z Lesů České republiky. Začíná u Kristina Hrádku a vyhýbá se turistickým trekům.
Stezka je od roku 2018 společným projektem státních podniků Lesy České republiky a Saské lesy i Správy národního parku České Švýcarsko. Značená je žlutým svislým pruhem a ukazateli. Na české straně vede zmíněný trek patnáct kilometrů státními lesy na Děčínsku. „Vedeme ji jen po lesních cestách. Žádný asfalt. Celý trek je vlastně výjimečným setkáním s přírodou,“ uvedl Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR.
Nocležníkům se na celé trase nabízí několik jednoduše vybavených chat se společnou místností pro více osob. Turisté tu také naleznou i tři bivakovací plochy s ochrannými přístřešky, kde je možné postavit menší stany. K nocování je třeba mít trekové lístky. Ty se vystavují na devíti místech, viz web: https://www.forststeig.sachsen.de/cz/tickets-4123.html#a-4372.
Trasa začíná na nádraží Schöna, stoupá na horu Großer Zschirnstein a pokračuje k odbočce k Hraniční boudě. Od ní půjdete přes nejvyšší stolovou horu Labských pískovců, Děčínský Sněžník, až do kempu v Ostrově. Kousek za Ostrovem začíná nejdobrodružnější úsek cesty skalními průrvami a rozsáhlými lesy. Až k chatě v lese Beutwald prakticky nepotkáte člověka. Tam se lesní stezka ponoří do skalního údolí Bielatal, několikrát změní stranu údolí a pokračuje po starých hraničních i lesních pěšinách až k chatě Rotsteinhütte a dále do Nikolsdorfu. Odtud vede cesta kolem Loupežné jeskyně v kopci Quirl, vzhůru ke Gohrisch a Papststein a přes vrch Kleinhennersdorfer Stein na nádraží v Bad Schandau, kde trek končí.