Foto z prava:
Michal Skořepa, ekonom České spořitelny, Miroslav Zámečník, ekonomický analytik České bankovní asociace, Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank
Text a foto: Jaro Kratochvíl
V závěru ledna vychází nová makroekonomická prognóza České bankovní asociace (ČBA), která se dotýká také rozvoje cestovního ruchu v České republice. Ten je velmi citlivý na vývoj vnějších i vnitřních faktorů. Vliv má růst českého HDP, který se nachází ve fázi zpomalování naší ekonomiky a oživení se předpokládá až v roce 2021. Nicméně hlavní ekonomové bank zastoupení v prognostickém panelu České bankovní asociace potvrzují předchozí odhad růstu českého HDP v loňském roce na 2,5 %, pro rok 2020 jej rovněž ponechávají na rovných 2 % a nově odhadují hospodářský růst v roce 2021 na 2,3 %.
Z hlediska turistického ruchu byl zajímavý vývoj inflace a hlavně pohyby měnového kurzu. Koruna navzdory inflaci, zejména díky poměrně zásadnímu zmírnění externích rizik v závěru roku 2019 začala posilovat. Předpokládá se její setrvání mírně nad hranicí 25 CZK/EUR až do roku 2021.
Na turistický ruch a hotelnictví má rovněž výrazný vliv situace na trhu práce., která je stále napjatá. Ani prosincové údaje o nezaměstnanosti nepřinesly změnu trendu: česká nezaměstnanost je ve srovnání s ostatními zeměmi EU stále nejnižší a její absolutní úroveň zatím stagnuje. Počet volných pracovních míst na konci loňského roku setrvával v převisu nad počtem nezaměstnaných (cca 341 tis. volných míst oproti cca 196 tis. dosažitelným uchazečům), což je historicky i v rámci celoevropského srovnání bezprecedentní stav. I nadále prognóza očekává, že v nezaměstnanosti dojde nejspíš k velmi mírnému.oživení, letos 2,9 % a příští rok 3,2 %.