Barbora Tamchynová
Podle dat Českého statistického úřadu klesla produkce medu loni v ČR meziročně o zhruba 40 procent, a to na 4997 tun. Je to nejméně od roku 2002, od kdy úřad publikuje časové řady. Podle starších dat ministerstva zemědělství jde o nejhorší výsledek minimálně od vzniku Česka v roce 1993. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmile Machové dokonce někteří pamětníci mezi včelaři tvrdí, že jde o nejhorší rok za poslední půl století. Na vině podle ní není koronavirus, nýbrž loňské jarní počasí.
Počet kmenových včelstev přitom klesl meziročně jenom o 3000 jednotek na 642.000 včelstev. Podle J. Machové zimu nepřežila až pětina z nich. Včelaři ale často odchovali oddělky, které se do počtu nových včelstev započítávají. "Odchované oddělky jsou investicí do dalšího roku. V roce odchovu z nich ale není žádný užitek," dodala předsedkyně ČSV. Podle ní šlo o velmi špatnou sezonu, kdy na jaře hodně pršelo. Navíc byla i zima. Včely tak nemohly létat v čase, kdy potřebují sbírat pyl. V létě se pak ve velkém množství rojily. "Když se vám včelstva vyrojí, tak od nich ten rok nečekejte užitek," vysvětlila J. Machová. Některé včelařské organizace tvrdí, že úhyny byly i horší. "Na jaře 2020 představoval úhyn včelstev okolo 60 procent. Letos predikujeme úhyny v rozmezí okolo 30-35 procent podle lokality," prorokuje Kamil Kurtin z Asociace profesionálních včelařů.
Nižší produkce medu z předchozího roku nemá podle Milana Špačka z firmy Medokomerc vliv na ceny. U včelařů se podle něj pohybuje mezi 150 až 200 korunami za kilogram, v obchodech mezi 130 až 180 Kč podle sezónních a slevových akcí. Podle něj je ale cena medu v ČR zatím podhodnocená. V některých sousedních státech za něj zaplatíte o několik desítek korun více.
Nejvíce medu se loni do naší republiky dovezlo z Ukrajiny. Šlo o více než 1000 tun. Následovalo Slovensko a Moldavská republika. "Dovozové medy podrobujeme přísným laboratorním testům a kontrolám ze strany Státní veterinární správy. Pro českého spotřebitele představují dovozové medy možnost obohacení jídelníčku díky rozdílné chuti, barvě, složení či době krystalizace. Je k dostání i ten smíšený z různých medů. Receptury na výrobu zmíněných medových směsí pocházejí z Německa, které patří ve veterinární kontrole i v konzumaci medu ke světové špičce," dodal M. Špaček.
Spotřeba medu předloni v ČR činila zhruba 0,9 kilogramu. Následně meziročně klesla o 2,2 procenta. V roce 2010 činila 0,7 kg na osobu. Ještě štěstí, že podle J. Machové nemají včelaři v současném lockdownu problém dostat se k úlům. Včela je totiž považovaná za hospodářské zvíře a včelaři tak dostali výjimku pro cestování mezi okresy.