Barbora Tamchynová,
Českého medu je letos méně. Dnešní produkce se možná přiblíží hodnotám z roku 1997, kdy se medu v novodobé historii Česka vyprodukovalo nejméně. Tedy konkrétně 4 532 tun. Podle Milana Špačka z firmy Medokomerc je na vině letošní špatné počasí, které způsobilo úhyn značné části včelí populace, ale dodává, že i přes jeho nižší množství je jeho kvalita stále na vysoké úrovni.
Letošní nízká produkce medu způsobilo nepříznivé počasím v období jara. Březen i duben byly v letošním roce velmi chladné. Proto matky ve včelstvech nekladly a rozvoj včelstev tak nemohl probíhat se stejnou rychlostí, jakou probíhal rozvoj přírody. Výsledkem bylo, že v době květu ovocných stromů a řepky ve včelstvech chyběla celá generace včel. Včelstva tak potřebovala mnohem více času k tomu, aby sesbírala obvyklé množství nektaru.
Kvalita medu je vysoká
Med je podle aktuálních vyjádření Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) jednou z nejkontrolovanějších potravin v Česku. „Jako jediná firma v České republice necháváme naše medy pravidelně testovat v Německých laboratořích v Brémách. Nasbírané vzorky medu spolu se statistickými údaji dokážeme dnes vystopovat do místa původu. Jde o nejlepší kontrolní metodu, která nyní v Evropě u medu existuje,“ v říká M. Špaček. Medokomerc ročně zpracovává téměř dva tisíce tun medu od českých včelařů. Investice do kontrol kvality ho stojí i několik milionů korun ročně.
Cena medu by se zvyšovat neměla, i když se český med vykupuje dráž
Do České republiky se dováží medy z celého světa. Výkupní cena medu u nás tak musí korespondovat s cenou světovou. Pokud mají být čeští výrobci medu v obchodech konkurenceschopní, musí cenu českého medu podřídit ceně světové. „Letos český med vyjde se všemi náklady ve výkupu o 10 % dráž,“ dodává M. Špaček. Konečného spotřebitele se však v letošním roce i přes nižší úrodu medu dotkne zdražení pouze v rozmezí 2-3 %.
Řešení mohou nabídnout medy smíšené
Tuzemská konzumace není závislá pouze na produkci českého medu. I zahraniční medy musí být kvalitní, jinak by měly problémy s SZPI. Česko také není zdaleka jediným státem, kam se med dováží. Největším producentem medu v EU je například Německo. I přesto to jeho spotřebě nestačí. Je zároveň největším dovozcem medu v Unii. Do České republiky se kromě Německa dováží med zejména z Argentiny, Španělska, Bulharska, Mexika nebo Ukrajiny. Kompromisem mezi českým medem a zahraničním jsou tzv. medy smíšené. Ty mají podle některých názorů hned několik výhod oproti medům českým. První je jejich rozmanitost, jelikož obsahují medy české, evropské i medy z Jižní Ameriky. Tato rozmanitost způsobuje, že med obsahuje mnohem více minerálů a antioxidantů, které jsou prospěšné pro naše zdraví, a navíc mají specifickou vůni a chuť, která je pro některé české spotřebitele velmi atraktivní. Další výhodou smíšených medů je jejich cena, protože nejvíce medu se produkuje v agrárně méně vyspělých státech, kde je i mnohem nižší místní cenová hladina. Ovšem med z Česka je prostě český med.