Sdružování drobných podnikatelů a živnostníků má mnohaletou tradici. V zásadě pozitivní. U nás sice tato forma hospodaření získala díky tzv. povinnému vstupu do JZD trochu pejorativní nádech, ale v současnosti už funguje a v mnoha případech se osvědčila.
O tom svědčí nárůst různých spolků a svépomocných organizací. To platí nejen o řemeslnických komorách, farmářských seskupeních apod. ale i o vinařích. Velice přehledně to bylo vidět i na letošní m mezinárodním veletrhu vína Wine Prague 2019. Našli jsme tu Sdružení slováckých vinařů, Nezávislé vinaře, Spolek vinařů Dunajovské kopce a nechyběl ani spolek Vinaři Hustopečska.
Protože jsme před nedávnem navštívili tento půvabný kout republiky, známý kromě vína i velkým mandloňovým sadem, položili jsme zástupci tohoto spolku, Vítu Nevědělovi, několik otázek:
Jak byste charakterizoval váš spolek?
Jsme podle mého názoru malá, ale skvělá rodinná vinařství, která se rozhodla postupovat společně. Většina majitelů zmíněných vinařství se touto vinařskou profesí živí. Mnozí k tomu postavili i penzion. Vína z naší oblasti jsou opravdu jedinečná. Mimochodem, Hustopeče byly v minulosti největší vinařskou obcí v Českých zemích. Když chtěl nový vinař vysadit vinici popřípadě vyrábět víno, musel do Hustopečí pro povolení. Společně s Kurdějovem, což je sousední vesnice vedle Hustopeč, tvořily v minulosti centrum zdejšího vinařství. Bohužel doba postupovala tak, jak postupovala a na výsluní se dostala jiná města. My jsme se ovšem rozhodli nepodlehnout skleslosti a rozhodli se obnovit tradici místních spolků. Možná se nám podaří také trochu obnovit bývalou slávu Hustopečska. Co se vína týká, na zdejších vinicích se vždy dařilo Veltlínskému zelenému. Rostou tu i skvělé odrůdy Rizlinku rýnského i vlašského a vynikající je i zdejší Tramín červený. Máme tu i kvalitní vína červená, jako například Rulandské modré a Frankovku.
Jak jste došli k myšlence vytvořit spolek?
Nejdříve jsme se začali docela přátelsky scházet. Naše původní myšlenka byla vyměňovat si názory a vzájemně si pomáhat podle hesla:“Více hlav více ví.“ Dali jsme se dohromady, tedy my, vinaři z Hustopečí a z okolních obcí. Když se to osvědčilo, naplánovali jsme už větší setkání, na kterém jsme se rozhodli alespoň trochu vrátit našemu městu a okolí bývalou slávu, ukázat lidem zdejší tradiční pohostinnost a dobrou kuchyni. Samozřejmostí bylo propagovat místní vynikající vína. O tom, že nepřeháním, stačí jen přijet a přesvědčit se osobně. Tak vlastně vzniklo Sdružení vinařů Hustopečska. Začátky bývaly rozpačité. Dva roky jsme se například diskutovali o tom, jaké odrůdy vína propagovat, jak by náš spolek měl fungovat, co od něj vůbec očekáváme. Vloni jsme se například jako členové regionálního spolku hromadně zúčastnili veletrhu Wine Prague 2018. Protože jsme tuto akci vyhodnotili jako velice užitečnou, tak jsme naši účast letos zopakovali. V podstatě nám jde o to, vyjet za hranice našeho regionu a seznamovat lidi v Praze, Středních Čechách a konečně i s dalších regionů s tím, kdo jsme, odkud jsme a kde nás najdou, pokud k nám na Hustopečsko přijedou. A také je ubezpečit, že máme opravdu co nabídnout.
Kolik máte členů?
V současné době zaštiťujeme třináct vinařů z Hustopečí a obcí sousedících s naším katastrem. Dodatečně přibyli i členové z Horních Bojanovic. Ono se to v průběhu doby různí, ale toto je naše stálá základna: vinařství Aurora, Sonberk, U Harmáčků, Sedláček Kurdějov, Vrátil, U Vrbů, Starý Vrch, Klobása a Rodinné vinařství U Samsonů. Stanovy říkají, že se může stát naším členem každý se sídlem nebo provozovnou v obcích Hustopečska. Máme mezi sebou skutečně malá rodinná vinařství od dvou hektarů do pěti, ale i velké vinaře jako je firma Vrátil nebo Sonberk. Ta mají každá zhruba do 40 ha. Už dříve jsme zjistili, že se jeden vinař se těžko prosazuje. Také na vinařských veletrzích je lepší se prezentovat společně. Společně se nám to daří. Prostě chceme, aby bylo Hustopečsko vidět. Náš spolek má i praktickou stránku. Několikrát se stalo, že přijeli hosté a všichni jsme měli naše sklepy plné. Proto, abychom eliminovali tuto situaci, jsme zařídili společnou vinotéku, kde máme člověka, který se o ni stará. Tam si náš host může ochutnat všechna vína ze všech vinařství našeho spolku a může si je zakoupit za stejné ceny jako od vinaře. Není problém v ní udělat řízenou degustaci, například porovnání jednotlivých Veltlínů z našich jednotlivých vinic. Vinotéka je v centru Hustopečí asi kilometr od sjezdu s dálnice. I to je pro některé z našich pravidelných zákazníků ideální. Všechna vína mají na jednom místě a nemusí objíždět jednotlivé vinaře.
Někteří vaši členové mají k vinařství i penziony. To znamená, že fungujete v rámci agroturistiky na vinařské cestě?
Určitě fungujeme. Například jsme se přihlásili k projektu „Otevřené vinné sklepy“. Nyní v létě se střídáme, takže každý týden „mají službu“ minimálně dva vinaři. Díky tomu už snad u nás nikoho nezklameme. Zároveň na zavolání budou k dispozici i ostatní vinaři. Jejich telefonní čísla máme na našem webu a ve vinotéce rozdáváme mapky s kontakty na naše členy. Jsou tam i informace, kdo a kde má právě otevřeno. Vlastně se touto naší strategií otvíráme hostům a snažíme se, aby od nás odjeli s nejlepšími dojmy. Také neopomíjíme cyklisty, kterých už jezdí poměrně dost. Jak už jsem se zmínil, někteří naši členové mají krom vinařství i penzion, kde krom vína vaří i naše jihomoravské speciality, což vyhledávají právě cyklisté. Když k tomu připočtete zdejší přátelskou pohodu, rádi se zase vrací. Typický rodinným podnikem je Vinařství U Vrbů. Otec, hlava rodiny, se stará o provoz, matka výborně vaří, dcera Libuše se stará o sklepní hospodářství, a další dcery se tzv. za pochodu do firmy zapojují a pomáhají, kde je potřeba. Pořádají prohlídky po vinohradech a v květnu tam měli i svatbu. Prostě pravá rodinná firma.