Tato akciová společnost se může pochlubit nejen vynikajícími víny, ale i záchranou jedinečného historického labyrintu zdejších sklepů a podzemních chodeb, zvanou „Valtické podzemí“. Ty jsou datované rokem 1289. Tehdy je prý začali budovat současně se vznikem kláštera mniši řádu minoritů. V současnosti mají provozovatele a dokonce i řadu vín s vlastní vinětou. Provozovatelem není nikdo jiný, než Lednice AnnoVino. Není proto divu, že zmíněné vinařství prezentovalo své klasické i nové výrobky na veletrhu vín Wine Prague 2018 na pražském výstavišti v Letňanech.
„Jsme z Vinařství Lednice Annovino. Annovino v podstatě přeneseně znamená zrození vína. Jsme hrdí na to, že dodáváme na trh vína z Lednice, ze samého srdce Lednicko-Valtického areálu. Prosím, aby si nás lidé nepletli s nejmenovanou politickou stranou. Upozorňuji, že se píšeme se dvěma „n“,“ vysvětluje Ing. Petr Krejčík, ředitel pro marketing a PR. „Pro informaci naše vinařství využívá hrozny až z 200 ha vinohradů. Jedná se především o naše vinohrady na Valticku, dále vinohrady Mendelovy univerzity v Lednici- vinařské fakulty, se kterou spolupracujeme. Ročně vyrobíme kolem půl mil. litrů vína, ale v současné době se snažíme rozšiřovat naši kapacitu zhruba na dvojnásobek. Zároveň budujeme vinařské prezentační centrum na Vinařském náměstí v Lednici na Nejdecké ulici, kde je i sídlo vinařství.“
Vinařství Lednice Annovino se může pochlubit i provozovnou „Valtické Podzemí“ Tento historický sklepní areál otevřeli 1. 5. 2008 a letos v něm probíhá již jedenáctá sezóna. „Valtické podzemí“ je nejnavštěvovanějším vinařským turistickým cílem na Moravě. Letos obdrželo ocenění Champion TOP Vinařský cíl České republiky, za několikeré vítězství v této soutěži. V labyrintu historických vinných sklepů návštěvník najde jak poučení z historie, tak i zábavu. Ročně tu pořádají 72 velkých akcí pro veřejnost a řadu privátních i firemních večírků. Toto podzemní město vína se 13 sklepy v celkové délce přes 900 metrů, s vyhlášenými akcemi, jako jsou tradiční večery s cimbálkou, Noc otevřených sklepů, volba Miss Burčák, Dýňobraní či Svatomartinské husí hody, málokoho nechají chladným. „Máme tu i vlastní vína, které poznáte podle etikety s jednou ze zdejších fosílii, Amonnitu, jako symbolu výjimečných tratí, které tu na Valticku máme. Jsou to vesměs hnědozemní a černozemní spraše. Místy se až na povrch dostávají zkameněliny třetihorního vápence. Je to půda bohatá na minerály a na vápník, což se projevuje na chuti našich vín jemnou mineralitou. Pro zajímavost uvádím to, že novodobou rajonizaci, tedy jaké odrůdy jsou vhodné do naší oblasti a vinohardů, provedl nestor českého vinařství a vinohradnictví Prof. Vilém Kraus, který několik desetiletí působil v Lednici a testoval, které odrůdy jsou pro náš terroir nejvhodnější. Dokonce spoluzakládal některé vinohrady, které dodnes využíváme,“ doplňuje P. Krejčík. „Specializujeme se především na vína odrůdy Rulandské šedé. Máme u nás původní klon z pravlasti tohoto kultivaru, tedy z oblasti severní Itálie, kolem Verony. Občas tvrdíme, že v chuti našeho Rulandského šedého je cosi z poetiky Romea a Julie. Výhodou je i fakt, že tento klon poměrně snadno vyzrává do všech stupňů přívlastkových vín. Sommeliéři tvrdí, že má v sobě až cosi jako "tokajštinu" - med, sušeného ovoce, křížaly apod. Také se specializujeme na Hibernal, což je u nás sice odrůda nová, ale byla vyšlechtěná už v polovině 20. století v Německu. Hibernal je velice plastická odrůda. Už první víno z panenské sklizně v podobě slámového vína dostalo dvojitou zlatou medaili na soutěži Terrawino Israel, což je velice prestižní soutěž. To ukazuje na velký potencionál zmíněné odrůdy u nás na Lednicku a na univerzitních vinohradech. Dále se zaměřujeme na Pálavy, Vlašské a Rýnské ryzlinky, Rulandy modré a Svatovavřinecké. Pro naše vinařství je typické, že používáme lahve typu Schlegel. Do nich stáčeli víno i Liechtenštejnové.“
Na veletrhu WinePrague byli již počtvrté. Zúčastnili se zatím každého ročníku. „Velice oceňujeme profesionální přístup organizátorů, ať už se týká zvaní zákazníků podle jejich odbornosti, servisu zásobování vystavovatelů nápojovým sklem a dalších služeb,“ říká P. Krejčík. „Pro nás je to zase příležitost, jak představit aktuální ročník nebo novinky v sortimentu. Těmi letošními novinkami je naše „Medové“. Jde o „Wine, Fruit and Honey“, naši patentovanou novinku, ve které jsme spojili víno, ovocnou šťávu a med. Je to takové příjemné pití nejenom pro posezení s přáteli, ale v letních horkých měsících i k přípravě osvěžujících míchaných nápojů. Velice dobře chutnají s perlivou minerálkou a ozdobené například plátkem citrónu. Zákazníci mohou ochutnat Medovou hrušku, Medovou meruňku, Medovou malinu rosé a Medový černý rybíz.
V současnosti bych doporučil Noc otevřených sklepů ve Valtickém Podzemí, která se koná 16. června, jediný celonoční vinařský mejdan na Moravě. Akce, která začíná v 8 hod večer a končí v 8 ráno vinařskou vyprošťovací. Účastníky čekají bohaté rautové stoly snoubení vín a pokrmů, ochutnávka archívů, vinařské retrodisco, cimbálky. V době svítání chodíme na promenádu Reistnu. Máme k tomu společníka v podobě šavlí na sabáže sektu. Mimochodem na Kolonádě, unikátní stavbě a nejvyšším bodě Lednicko-valtického areálu najdete úžasné vyhlídkové místo, odkud vidíte větší část jihomoravských vinohradů. Po kaviárovém občerstvení se projdeme fotogenickými rozkvetlými vinohrady zpět do Valtic - hlavního města vína a Valtického podzemí. Takže úžasná záležitost a prý to vydrží každý.