Zástupci prestižních španělských vinařství a čeští vinařští obchodníci i milovníci vína se jako každoročně v první polovině května sešli se v hotelu Eurostars Thalia na Prezentaci a degustaci španělských vín z několika výrazných španělských vinařských regionů. Na akci, kterou pořádal ICEX Spain Trade and Investment (Společnost pro obchod a investice) a organizačně zajišťovala Ekonomická a obchodní kancelář Velvyslanectví Španělska v Praze, prezentovalo své nejlepší výrobky 25 zástupců španělských vinařských firem a družstev. Součástí letošní prezentace byl seminář O španělském víně, který vedl zkušený sommeliér Dominik Sokol.
Španělsko je 10. nejvýznamnějším odbytištěm českých produktů a naopak Česko je 24. nejvýznamnějším odběratelem španělských produktů. Španělská vína, ovoce, zelenina spolu s olivovým olejem patří mezi výrazné dovozní komodity k nám. Španělsko má kolem 1 milionů ha vinic, což je dnes asi největší plocha vinic na světě. Ale co do výroby, obsazuje až třetí místo. Z toho je zřejmé, že se tu vinaři v posledních 20 letech zaměřili hlavně na kvalitu. Po stránce vinařské lze tuto zemi rozdělit na 69 oblastí, tedy denominací. Dvě oblasti mohou díky velice příznivým přírodním podmínkám, kvalitě produkovaných vín a speciálního dohledu označovat své výrobky značkou původu DOCa. Původně ji měla pouze oblast Rioja, ale roku 2001 ji získala i malá oblast v Katalánsku s názvem Priorat.
Většina zúčastněných vinařství čili Bodegas nabízela jedinečná vína, vyrobená z klasických jižních červených a bílých odrůd, o kterých místní tvrdí, že jsou španělského původu. Z červených odrůd jsou to především Tempranillo, Garnacha a Monastrell. Bílé odrůdy v Praze zastupovaly odrůdy Verdejo, Albariňo, Airén a objevila se i odrůda Malvasia. V zastoupených vínech ale nechyběly ani odrůdy tzv. evropské, jako například Cabernet Savignon nebo Chardonnay.
O tom, že do módy přicházení opět spíše svěží a mladší ročníky vín, svědčila nabídka produkce vín z loňského roku. Například čistě odrůdové červené víno Castańo Monastrell Tinto 2017 z vinařství rodiny Castaňo. Javier Sanz Verdejo 2017 či Coleccion V Malkorta 2017, opět stoprocentní bílé Verdejo. Samozřejmě nechyběly ani superkvalitní vína s označením Crianza. Termín Crianza v názvu znamená, že víno muselo zrát minimálně 12 měsíců v barikových 225 litrových sudech a další rok v lahvích. To ovšem platí pouze pro oblast Rioja s klasifikací DOCa. Jinde nejsou pravidla tak přísná. V Praze bylo možné ochutnat například červené Scala Dei Prior Crianza v expozici firmy Codorníu, S. A. Rivendel, nebo Crianza z firmy Bodegas El Inicio nebo Naturalis Mer Crianza, vyrobené dokonce v biokvalitě. Odborník nalezl i vína s označením Reserva. Zmíněné produkty musejí zrát minimálně 18 měsíců v sudu a 18 měsíců v lahvi. Sklepy Pola Bodegas z Rjoji nabízely oba typy. Pola Valenzia Reserva, stoprocentní Tempranillo, bylo úžasné, ale trochu malodší Pola Crianza nebo Pola Tempranillo, Vino Joven sin Crianza obě ročník 2013, byla pitelnější. Totéž se týkalo i vín firmy La Legua, tedy La Legua Reserva 2011 a La Legula Crianza 2015, opět 100% Tempranillo.
Od loňského roku také přibyla vína s označením Bio. Některá španělská vinařství se na produkci těchto k přírodě šetrných výrobků začala specializovat. Například rodinná firma Bodega Y Viňedos Milenicos. Ta letos v Praze vystavovala pouze biovína. Obdobné je to i s rodinnou firmou Seňoríjo del Júcar nebo vinařským družstvem Pinoso. Jejich osm produktů tu také nabízeli v biokvalitě, přestože tento družstevní konglomerát 650 členů vinařů z provincie Alicante samozřejmě vyrábí i klasická vína.
Velice zajímavou prezentaci nabídl zástupce sdružení čtyřech vinařství, sloučených do společnosti Bodegas Príncipe de Viana, mimochodem velice úspěšné španělské vývozní firmy. Nabízel proslavená D.O.Ca vína z Rjoji, zajímavá vína z oblasti Navarry, a vína z téměř horské oblasti Castilla y León. V nabídce z oblasti Rijoja měl i odrůdové Tempranillo, ale bílé. Nejde však o výsledek žádného technologického zpracování. Vinaři získali vinici se starou odrůdou bílých hroznů, o kterých nevěděli, o který kultivar jde. Hrozny proto nechali zanalyzovat a k jejich překvapení jim chemici sdělili, že se jedná o bílou variantu jmenovaného červeného kultivaru. Úžasná záležitost.
Španělé samozřejmě neprezentovali pouze červená a bílá vína. Čeští odborníci mohli vychutnat i šumívá vína, která ve Španělsku nazývají Cava ve stáncích Coto Pelayo a Condorníu Raventós. V prvém případě jde o velice zajímavou asociaci rodinných bodeg rozmístěných po celém spojeném království se sídlem v Madridu. Cava Busche Brut z provincie Extremadura si pochvalu opravdu zasloužilo. O nic horší nebyla ani cava Anna de Condorníu Blanc de Blancs od konkurence.
O sladké tečky na závěr se zasloužili výrobci sladkých vín jak klasickou technologií z rozinek, tak fortilizační technologií typu Porto či Scherry. Vinařství Elias Mora vyrábí veškerá vína z méně využívaného kultivaru Tinta de Toro. Protože jejich vinice leží vysoko na svazích kolem řek Duero a Hornija, kde bývají extrémní klimatické podmínky a nedostatek srážek, k výrobě sladkých vín tu příroda doslova nabádá. V jejich nabídce krom klasických vín jsme nalezli i Vino Tinto Dulce, které vyrábějí z hrozinek z jak jinak, než z kultivaru Tinta del Toro. Rodinná bodega Gonzáles Byass, je v současné době velká vinařská společnost, kterou tvoří filiálky po celém Španělsku i jinde. Pochází z Cádizu, což je město, známé výrobou fortifikovaného vína Sherry. Takže firma samozřejmě tato vína vyrábí a prezentovala je i v našem hlavním městě. Jejich produkt Néctar, Vino Fortificado z oblasti D.O. Jerez-Xeréz-Sherry, vyrobený z odrůdy Pedro Ximenez, byl na závěr opravdu vhodný.