Miroslav Navara
Nádherný koncertní sál pražského Rudolfina se 26. října t.r. stal dějištěm koncertu pro dům zasvěcený hudbě vpravdě netradičního. Se svým umem a znalostmi tu předvedli „koncert“ vrcholného sommeliérského mistrovství finalisté jubilejního, již 20. ročníku soutěže Bohemia Sekt Trophée. Toto klání pořádá Asociace sommelierů ČR. Jejím cílem je rozvoj profese sommeliérů a jejich vzdělávání. Hlavním partnerem je společnost Bohemia Sekt. Akce se koná za podpory Vinařského fondu ČR, partnery jsou dále společnosti Makro, Pulltex a Asociace hotelů a restaurací ČR.
Galavečerem provázela Jolana Voldánová, atmosféru zemí, do nichž byly soutěžní úkoly pro finalisty situovány – Itálie, Německo a Česká republika – navodil přednesem charakteristických písní smíšený pěvecký sbor Canconeta Praga. V mezinárodní porotě kromě deseti vrcholných českých odborníků pod vedením prezidenta Asociace sommeliérů ČR a předsedy poroty Martina Pastyříka zasedl také respektovaný propagátor sommelierství v Asii a prezident Asociace sommelierů v Singapuru Tommy Lam a viceprezident Mezinárodní asociace sommelierů a prezident Asociace sommelierů Belgie William Pato Wouters.(v Belgii se bude v roce 2019 konat Mistrovství světa sommeliérů).
Vítězem jubilejního 20. ročníku Bohemia Sekt Trophée se stal Kamil Prokeš, majitel vinařství ve Velkých Němčicích. V soutěži se mu mezi dvacítkou kolegů dařilo nejlépe jak ve znalostních, tak praktických dovednostech. Ty zahrnovaly například obsluhu hostů imaginární restaurace v podání herečky Ani Geislerové a režiséra Jana Hřebejka. Na stříbrné příčce se umístil David Král z Bohemia Sektu a bronz získala Libuše Vrbová z vinařství U Vrbů.
„Účastnil jsem se potřetí, v minulých letech jsem vždy skončil v semifinále. Na soutěž jsem se připravoval celý rok a účast ve finále pro mne byla dosavadním vrcholem, metou,“ říká letošní nejlepší český sommelier Kamil Prokeš. S touto náročnou profesí má bohaté zkušenosti, už během studia pracoval jako sommeliér v Národním salonu vín ve Valticích, později v předních moravských vinařstvích Réva Rakvice a Vinselekt Michlovský. V roce 2007 s bratrem otevřeli vinařství Proqin a před dvěma lety založil své vlastní rodinné vinařství. Stříbrný David Král z Bohemia Sektu v soutěži o sommeliéra roku zvítězil již v letech 2015 a 2016. Do finále se po delší době dostala i žena, bronzová Libuše Vrbová z vinařství U Vrbů v Hustopečích. „Byla jsem hodně nervózní, zúčastnila jsem se teprve podruhé, vůbec jsem s tím nepočítala. Jsem hlavně vinařka, takže znalosti o zahraničních vínech získávám studiem a při cestování,“ uvedla po vyhlášení vítězů. Sommeliéři museli v průběhu soutěže zvládnout znalostní kvíz, slepou degustaci, verbální identifikaci vzorku a servis sektu či vína včetně doporučení pokrmu. Tři soutěžící, kteří postoupili do večerního finále v Rudolfinu, museli navíc předvést i komunikaci s hosty a také náročnou disciplínu snoubení vín s pokrmy dané oblasti. „Vyrobit víno je nádherná, ale náročná práce. Trvá i několik let, než se víno od hroznů na vinici dostane až na stůl k zákazníkovi. Výsledek pak může zkazit třeba jen špatně vybraná sklenice nebo přehlédnutá vada korku. Už dvacet let soutěží o nejlepšího sommeliera Česka podporujeme rozvoj této profese. Je pro nás hodně důležité, aby bylo víno hostům servírováno co nejlépe, jsem proto rád, že během této doby získala soutěž své renomé a čeští sommeliéři jsou srovnatelní s evropskou špičkou,“ komentoval základní myšlenku soutěže Ondřej Beránek, ředitel společnosti BOHEMIA SEKT.