České středohoří je díky půvabu krajiny, místy příjemně, místy dramaticky zvlněné, plné zeleně s nechybějícími vodními plochami nejen příjemné k životu, ale díky klimatickým podmínkám vhodné i k určitým druhům hospodaření. Například v Třebívlicích, na jihozápadě okresu Litoměřice v Ústeckém kraji leží jedna z nejstarších vinařských oblastí Čech, navazující na mnohasetletou tradici vinařství na Litoměřicku.
Obec leží cca třináct kilometrů jihozápadně od Lovosic, na rozhraní tří okresů. Archeologické objevy tu hovoří o osídlení již koncem 11. století, nejstarší písemný záznam o obci je z roku 1318. Mezi pozoruhodnosti se tu řadí především klasicistní zámek (od dvacátých let min. století škola), barokní kostel svatého Václava pravděpodobně ze 17. století, kaple svatého Jana Nepomuckého z první poloviny 18. století, židovský hřbitov a synagoga. Mezi zdejšími významnými osobnostmi zaujme nepochybně Ulrika von Levetzow (1804-1899).
Ve výčtu pozoruhodností však rozhodně nesmí chybět konkrétní objekt, který zdejší pokračování v úspěších vinařských tradic symbolizuje – vinařství Johann W. Na dohled od dominanty krajiny – hradu Hazmburk – jej vybudoval severočeský patriot a milovník vína Jan Dienstl. V rozmezí let 2004 – 2010 znovu zasadil do obdivuhodného panoramatu Českého středohoří celkem 35 hektarů kvalitních vinic. První vinobraní čistě z vlastních keřů révy se v Třebívlicích odehrálo roku 2012. Od té doby se šíří renomé zdejší vinařské produkce do té míry, že letos bylo vinařství Johann W zvoleno oficiálním dodavatelem vína pro 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Je jen přirozené, že s rostoucím věhlasem produkce se vinařství nespokojuje, ale pomýšlí na rozšiřování svých aktivit a využití dalších možností, které úspěch nabízí…
„Vždy jsem si přál, aby naše vinařství nebylo pouze továrnou na výrobu vína, ale aby se stalo přirozeným centrem setkávání při různých příležitostech pro lidi ze širokého okolí. Vsadili jsme na kulturu a ukázalo se, že to funguje. Lidé v našem regionu na koncerty a divadlo chodí rádi. Je to pro nás skvělá zpráva a zároveň závazek. Naše open scéna funguje již nějaký čas a ověřila, že lidé v našem regionu mají o kulturu zájem a jsou ochotni za ní přijet. Letos jsme navíc dokončili vnitřní divadelní sál, takže scéna už bude v provozu celoročně. Přišlo nám to jako dobrý důvod ji veřejnosti představit oficiálně“, komentoval elegantní událost majitel vinařství Jan Dienstl.
Nová celoroční scéna nezanedbatelně obohatí kulturní život v Ústeckém kraji, m. j. díky své kapacitě až pro několik set hostů. Už pro letošní sezonu je připravena řada koncertů populární hudby, nebudou však chybět ani divadelní představení, rozmanité společenské akce i události, spojené se samotným vinařským provozem, jako např. veřejné degustace vín, či slavnost vinobraní.
Zrod kulturního života v Třebívlicích podpořila v počátcích energetická skupina Sev.en. „Jsem hrdá na to, že jsme u počátku tohoto projektu byli. Přestože naše skupina působí dnes už celosvětově, víme, že doma jsme tady a že je důležité něco udělat pro to, aby se tu žilo hezky“, dodala vedoucí komunikace skupiny Sev.en Gabriela Sáričková, jež stejně jako Jan Dienstl v tomto regionu trvale žije.
Jistým bonusem třebívlické scény je – ve srovnání s kamennými jevišti - existence zázemí a nesporného genia loci vinařského prostředí, jehož si užijí jak účinkující umělci, tak diváci či hosté. Ještě před oficiálním otevřením scény tuto skutečnost ocenili při svých vystoupeních např. Vojtěch Dyk, Lucie Bílá, Lenny, Pokáč, kapely MIG 21, Jelen, Škwor. či protagonisté a publikum pořadu 7 pádů Honzy Dědka. To se týká i „ambasadorů“ nově vzniklé scény, kteří se zúčastnili slavnostní inaugurace – hereček Karolíny Krézlové a Bareniky Kohoutové, zpěvačky Elizavety Kopecké, či hokejového mistra světa Milana Hniličky, který slavnost ozdobil pohárem Mistrů světa, který s sebou přivezl. Během slavnostního odpoledne a večera se hostitelé netajili dalšími plány do budoucna, jimiž mají v úmyslu rozšiřovat i nadále škálu svých aktivit, spojujících vinařské úspěchy s širším společenským přesahem.
Miroslav Navara/TZ