
Poslední květnový víkend se už po šesté otevřely návštěvníkům brány jednotlivých vinic pražské aglomerace s názvem Pražské vinice 2024. Podobně jako mají vinařské obce na Moravě a v Čechách své otevřené sklepy, má i hlavní město díky této akci svoji vinařskou tradici. Od premiérového ročníku v roce 2017 získala unikátní akce pevné místo v programové nabídce metropole a letos nabídla možnost navštívit celkem devatenáct vinic.
Vinice byly zpřístupněny zdarma s výjimkou Vinice sv. Kláry v areálu Botanické zahrady v Troji. Na některých vinicích dokonce majitelé přichystali i doprovodný program s malou ochutnávkou. Na všech ale měli připraveného průvodce a odborný výklad. Na každé ze zúčastněných vinic také návštěvníci našli informační stojany se základními informacemi a zajímavostmi o dané vinici a lokalitě. Zároveň k tomuto účelu nabídli pracovníci Prague City Tourism tištěné informační letáky s mapou. Ty mimochodem také distribuují v turistických informačních centrech. Mapu v elektronické podobě si lze také stáhnout na webu akce.
„Kombinace komentovaných prohlídek s úchvatnými výhledy a malebnými místy, historickými perličkami a rozhovory přímo se samotnými vinaři poskytnul návštěvníkům Prahy zcela nový a neobvyklý zážitek, který v běžném provozu nezažijí,” uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil, který nad akcí převzal záštitu.

Zásluhou hlavního města i soukromníků roste dnes réva v Praze na zhruba dvaceti hektarech půdy. Vedle Svatováclavské vinice v areálu Pražského hradu a Vyšehradu, kde jsou dokonce hned tři malé vinohrady, nabízí hlavní město i takové perly, jako je vinohradská Grébovka s téměř prvorepublikovou atmosférou, překrásná vinice sv. Kláry v Troji, dokonale zvelebená nedaleká Salabka, shlížející na pražskou zoo i do prudkého svahu nově zakousnuté Zilvarovy vinice na území bývalé Popelářky.
Velmi zajímavá je i jediná pražská biovinice Baba, ukrytá v divoké zeleni na skalním ostrohu nedaleko stejnojmenné zříceniny. Dále několik vinic Strahovského kláštera a vinice Svatojánská podél Úvozu pod Petřínem, o kterou, stejně jako o vinici na Vítkově, pečuje odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. Do výčtu musíme zařadit i méně rozlehlou vinici s osobitou atmosférou, obklopenou nejen moderní zástavbou, ale i historickou gotickou zdí na svazích Albertova nebo známou vinici Máchalka u prosecké bobové dráhy. V Praze ještě najdeme Lysolajskou vinici ve svahu dávno vytěžené pískovny nebo výjimečnou pražskou nejjižnější Modřanskou zahrádkářskou vinici. Nově se do projektu zapojila ze soukromé iniciativy obnovená vinice Kelerka, vinice Jabloňka ve svahu Černého kopce v Troji a vinice v areálu Domova pro zrakově postižené Palata na slunném strahovském svahu.

„I když naše metropole není klasickou vinařskou oblastí, pyšní se hned několika vinicemi, které mají i zajímavou historii. Třeba jako právě ta v Palatě, kde se vinné révě dařilo už na začátku sedmnáctého století. Jsem moc ráda, že vinice i přilehlá krásná zahrada slouží klientům Domova pro zrakově postižené i veřejnosti,“ dodala náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.
„Po osmi letech od obnovení pěstování vinné révy v této lokalitě nás těší úspěšnost volby odrůd. Čtyři z pěti vykazují velmi dobrou jakost sklizených hroznů. Daří se zde odrůdě Solaris i odrůdám stolním pro obohacení jídelníčku našich klientů,“ vysvětlil ředitel Domova pro zrakově postižené Palata Jiří Procházka.
Celkově si mohli Pražené prohlédnout Vinici Salabka, vinici Vyšehradské kapituly, vinici NKP Vyšehrad, vinici Pod Vyšehradem, vinici Grébovka, vinici sv. Kláry, Modřanskou vinice, vinici Máchalka, vinici Albertov, vinici Baba, Zilvarovy vinice, vinici na Vítkově, Lysolajskou vinici, vinice Svatováclavská, Svatojánská a Strahovská na svazích Petřína a prvním rokem připojené vinice Palata, Jabloňka a Kelerka. Více zde: prazskevinice.cz.
Vít Hofman